U dziecka gorączka występuje często nagle bez dostrzegalnych wcześniej przez rodziców objawów chorobowych. Niekiedy zdarza się to wieczorem, przed nocą, wówczas narasta strach i niepokój o stan zdrowia dziecka. Wysoka temperatura do 40 stopni Celsjusza pojawia się nie tylko przy ostrych zakażeniach, ale także na początku lagodnego przeziębienia, które w rzeczywistości jest zakażeniem wywołanym kontaktem z osoba chorą z otoczenia dziecka.
Stan taki wymaga szybkiego wezwania lekarza. Gdy przybycie lekarza opóźnia się (z różnych powodów, trzeba wówczas rozpocząć działanie zmnierzające do obniżenia temperatury ciała (która narasta szybko, grozi wystąpieniem drgawek).
Skutecznie działa stosowanie okładów, czyli owinięcie obu nóg ręcznkiem zmoczonym w chłodnej wodzie o temperaturze pokojowej. Okłady takie szybko obniżają temeraturę, ale na któtki czas można je zatem stosować co 1-2 godziny.
Temperatura pokoju nie powinna być wyższa niż 18-20 stopni celsjusza. Dziecko należy poić lekkim naparem zwykłej herbaty lub z kwiatu lipowego, mięty czy naparem z suszonych owoców malin, dzikiej róży, gdyż zaspakaja ono pragnienie.
Można podawać leki z grupy salicylanów np. polopirynę lub sachol w postaci syropu. U niemowląt stosuje się je dopiero powyżej 3 miesiąca życia do 3 miesiąca zabrania sie stosowania ze względu na powikłania. U niemowląt i małych dzieci dawki salicylanów powinny być małe, poniżej 10 mg/kg masy ciała, Sacholu nie większe niż 1 ml dziennie, a nie 1 łyżkę. Podawanie salicylanów może u niektórych dzieci wywołać chorobę nazwaną zespołem Reye'a Zamiast salicylanów należy stosować raczej przeciwgorączkowo Pyralginum w dawce 10 mg/kg masy ciała na dobę. U małych dzieci do 3 roku życia w przebiegu wysokiej gorączki mogą wystąpić drgawki gorączkowe.