Co to jest małopłytkowość samoistna (pierwotna)? | Ochoroba.pl
21.05.2025 Dziś imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Wiedza użytkowników: porady

Co to jest małopłytkowość samoistna (pierwotna)?

avatar
Autor:
Wiek:
41 lat
Miasto:
warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Istotą małopłytkowości samoistnej jest pierwotny, znaczny niedobór płytek krwi i jego konsekwencje w postaci zaburzeń krzepnięcie krwi. W mechanizmach powstawanie małopłytkowości samiostnej oprócz predyspozycji wrodzonej do upośledzonego dojrzewania megakariocytów i tworzenia płytek podkreśla się ostatnio coraz bardziej także rolę mechanizmów immunologicznych. Wskutek tworzenia przeciwciał skierowanych na niszczenie płytek dochodzi do małopłytkowości. Niszczenie płytek może odbywać się przez rozpad w naczyniach krwionośnych, bądź też obładowanie przeciwciałami płytki krwi docierają do śledziony, gdzie są niszczone.


JAKIE SĄ OBJAWY?
W małopłytkowości pierwotnej oprócz objawów skazy krwotocznej stwierdza się zazwyczaj powiększenie śledziony, zwiększoną liczbę megakarioblastów i megakariocytów w szpiku kostnym oraz wydłużenie czasu krwawienia. Niedobór ten objawia się nie tylko samoistnymi skłonnościami do licznych, zazwyczaj drobnych, wybroczyn na skórze i błon śluzowych , ale także często większymi krwawieniami śródmiąszowymi (np. do mięśni, do mózgu), krwotokami wewnętrznymi (np. do przewodu pokarmowego), lub zewnętrznymi (np. z dróg rodnych kobiety).
Konsekwencje dla chorego są zależne zarówno od intensywności, jak i miejsca powstania wybroczyn lub krwawnień. Ogólnie można powiedzieć, że bardziej niebezpieczne są nawet małe krwawienia, ale do ważnych życiowo narządów wewnętrznych niszczące ich strukturę i czynności (np. mózgu, serca), niż znacznie większe krwotoki zewnętrzne (np. z nosa, z dróg rodnych, z dróg moczowych), których dość poważne skutki, w postaci nawet znacznej niedokrwistości organizmu, można skutecznie leczyć objawowo uzupełnieniem krwi w postaci przetoczeń (transfuzji).
JAK LECZYĆ?
W leczeniu objawowym domowym stosuje się preparaty uszczelniające ściany naczyń włosowatych jak np. Rutina, Vitaminum C, Rutinoskorbin.
W specjalistycznym leczeniu objawowym małopłytkowości samoistnej można obecnie stosować także przetaczania zawiesiny płytek krwi (izolowanych specjalną aparaturą z krwi osób zdrowych), co jest szczeólnie przydatne i zalecane jako osłona koniecznych zabiegów operacyjnych. Stosuje sie ponadto preparaty farmakologiczne hamujące reakcje immunologiczne oraz operacyjne usunięcie śledziony nadmiernie czynnej w niszczeniu płytek krwi.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT