Zaburzenia czynnościowe żołodka i dwunastnicy mogą być objawem nerwicy narządowej, czyli zaburzeń czynnościowych narządu, imitujących organiczne choroby danego narządu.
JAKIE SĄ OBJAWY?
Najbardziej charakterystyczną i najczęściej odczuwną cecha zaburzeń czynnościowych żołądka lub dwunastnicy jest ból. Ból nerwicowy ma zazwyczaj charakter nagły, napadowy, z znacznym odrazu nasileniu. Jest zazwyczaj powodowany nadmiernym i nagłym skurczem błony mięśniowej żołądka i dwunastnicy. Poprzedzony jest wcześniejszym, niekiedy nawet odległym w czasie, silniejszym zdenerwowaniem albo długotrwałą sytuacją "trudną do zniesienia". Praktycznie nie ma związku przyczynowego z błędami dietetycznymi. Bólom tym mogą towarzyszyć odbijania puste, tzn. bez żadnego zapachu i smaku. Niekiedy zaś, gdy skutkiem nadmiernej kurczliwości dwunastnicy jest zrzucanie żółci do żołądka, odbijania moga miec gorzki posmak żółci.
JAK LECZYĆ?
Powinno zmierzać przede wszystkim do poprawy sprawności regulacyjnej oraz przywrócenie aktywności ośrodkowego i autonomicznego układu nerwowego jest więc leczeniem ogólnoustrojowym.
Zachowanie diety zazwyczaj nie jest konieczne chociaż przyjmowanie pokarmów lekkostrawnych w początkowym okresie leczenia może korzystnie na nie wpływać. Zamiast stosowania dużej liczby leków korzystniejsze jest maksymalne uwolnienie chorego od denerwujących sytuacji i warunków nerwicorodnych.
JAK ZAPOBIEGAĆ?
Stwarzanie warunków regularnego, spokojnego życia, wolnego od nagłych stresów i emocji. W razie wystąpienie wymiotów lub oddania stolca konieczna jest ich dokładna obserwacja i postawienie do ewentualnego obejrzenia przez lekarza. Szczególnie niepokojące są stolce smoliste i krwiste.