Jest to biegunka wywołana bakteriami z grupy Shigella, a czynikiem chorobotwórczym jest pałeczka czerwonki, bytująca wyłącznie u ludzi. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, najczęściej chorują małe dzieci we wczesnym okresie przedszkolnym. Bakteria jest bardzo zjadliwa, wytwarza toksyny, które powodują wiele objawów
pozajelitowych np. drgawki, majacznia, silne bóle głowy. Już niewielka ilość bakterii w przewodzie pokarmowym wywołuje groźne objawy jelitowe z towarzyszącą wysoką gorączką, utratą łaknienia i wymiotami.
JAKIE SĄ OBJAWY?
Początek choroby jest nagły. Jaśli doszło do masywnego zakażenia, objawy jelitowe poprzedzone są wystąpieniem dramatycznych objawów ogólnych, tj. wysoka gorączka, drgawki, utrata przytomności, wymioty.
Początkowo wypróżnienia są obfite i wodniste (choroba jelita cienkiego), następnie skąpe, zawierające śluz i krew. Wypróżnieniom w tym okresie towarzyszą kurczowe bóle brzucha z bolesnym parciem na stolec (choroba jelita grubego) i nagłą potrzebą oddania stolca-wodnistego lub krwawego. Ten klasyczny przebieg choroby obserwuje się u wszytskich dzieci. Niekiedy krew w stolcu następuje już na początku choroby, u innych nie wystepuje wcale, a objawy ogólne mogą być bardzo słabo wyrażone.
JAKIE SĄ POWIKŁANIA?
W przebiegu choroby może dojść od poważnych powikłań, takich jak wystąpienie zespołu hemolityczno-mocznicowego (niewydolność nerek i hemoliza krwi), reaktywnego zapalenia stawów, rzadko-zespołu Reitera (zapalenie stawów, cewki moczowej, spojówek i tęczówek).
JAK LECZYĆ?
Bardzo często szpitalne, obejmujące leki przeciwbakteryjne, dietę, odpowiednie nawadnianie.
JAK ZAPOBIEGAĆ?
Zapobieganie polega na utrzymywaniu higieny, zarówno osobistej jak i w mieszkaniu, na starannym myciu rąk, owoców, jarzyn, naczyń.