Powikłania naczyniowe w cukrzycy. | Ochoroba.pl
22.05.2025 Dziś imieniny Emila, Neleny, Romy

Wiedza użytkowników: porady

Powikłania naczyniowe w cukrzycy.

avatar
Autor:
Wiek:
41 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
image

Powikłania naczyniowe w cukrzycy wystepują w miare jej trwania. Wynikaja one z faktu, że cukrzyca przyspiesza rozwój miażdżycy w tętnicach większych oraz pogrubienie i "zeszkliwienie" ścian naczyń włosowatych.


Makroangiopatia - oprócz własnej miażdżycy, objawia się zwykle nadciśnieniem tętniczym, upośledzeniem przepływu krwi przez obwodowe naczynia tętnicze, a w konsekwencji chorobą niedokrwienną serca, udarem mózgu itp.
Mikroangiopatia jako wyraz upośledzeniaprzepływu krwi i niedotlenienia tkanek, objawia się najczęściej którymś z wymienionych 4 zespołów klinicznych: stwardnieniem kłębuszków nerkowych, retinopatią, neuropatią, zgorzelą tkanek.
- stwardnienie kłębuszków nerkowych manifestuje się poglębiającą utrata białka z moczem, postępującym upośledzeniem czynności filtracyjnej nerek, zmianami zwyrodneniowymi na dnie oka, nadciśnieniem itd.
- retinopatia cukrzycowa jest to zespół zmian naczyniowo - zwyrodnieniowych w siatkówce oka , prowadzących po latach do znacznego uposledzenia wzroku, a nawet do jego utraty,
- neuropatia cukrzycowa charakteryzuje się symetrycznie dystalnymi obwodowymi zaburzeniami czuciowo-ruchowymi szczególnie w zakresie stóp i podudzi w postaci parastezji, uposledzenia czucia wibracji, zaburzeń ruchowych, zniesienia odruchów ścięgniastych, a nawet zaburzeniami regulacji czynności narządów wewnętrznych,
- zmiany zgorzelinowe tkanek najczęściej wystepują owrzodzenia i martwica, zwykle bezbólowa na palcach i piętach itd. Ma on acharakter tzw. martwicy suchej bądź wilgotnej, zwykle z tendencją do poszerzania się, bardzo trudno jesli w ogóle gojącej się, ulegającej łatwo bakteryjnym i grzybicznym, opornym na leczenie zakarzeniom. W całości powastaje obraz tzw. stopy cukrzycowej, której rozwojowi sprzyja także wspomniana wyżej neuropatia cukrzycowa, złe pielęgnowanie, wszelkiego rodzaju ucisk i nawet mikrourazy.
JAK LECZYĆ?
Leczenie stopy cukrzycowej jest bardzo trudne, niewdzięczne, wymaga dużego doświadczenia zarówno lekarskiego, jak i pielęgniarsko-domowego oraz cierpliwoci i uporu, gdyżw razie baraku efektów i postępującej zgorzeli musi dojść do amputacji, aby ratować życie chorego.
W początkowym okresie zaburzeń krążenia, bez owrzodzeń i zakażeń ran zaleca się;
- maksymalną troskę o właściwe leczenie cukrzycy tzn. osiągnięcie stadium jej wyrównania wg. zaleceń lekarza,
- troskę o właściwe pielęgnowanie stopy cukrzycowej, w celu ograniczenia możliwości zakażeń rany,
- zaprzestanie palenia papierosów,
- zaprzestanie chodzenia boso unikania zanieczyszczeń i urazów oraz chodzenia w ciasnych butach,
- w przypadku owrzodzeń sączących się, osłanianie ich gazą,
- w przypadku odczyn zapalnych w ranie zakażonej i zanieczyszczonej nalezy stosować wilgotne okłady z dodatkiem antyseptyków np. 1% roztwór rywanolu lub nadmanganianiu potasu, lub maść Dermazin lub
Bactorban.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT