HPV to najczęstsza przyczyna występowania drugiego co do częstości nowotworu dotykającego kobiety. Co roku z jego powodu umiera w Europie 30 tys. kobiet. Choroba wykryta wcześnie jest w pełni wyleczalna. Tylko regularne badania pozwolą ocalić 5 Polek dziennie.
Ruszyła II edycja konkursu ?Zdrowie pięknem kobiety? organizowanego przez Mazowieckie Centrum Zdrowia Publicznego wraz z Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy wraz z Centrum Onkologii w Warszawie. Konkurs trwa od marca do grudnia 2009 roku. Skierowany jest do kobiet w wieku 25-29 lat, zameldowanym na terenie województwa mazowieckiego, które skorzystają z bezpłatnego badania cytologicznego w ramach Populacyjnego Programu i wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.
Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić ankietę medyczną oraz podpisać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. W placówkach medycznych rozwieszono plakaty, promujące badania.
W lipcu b.r. zakończył się I etap konkursu. Rozlosowano 30 nagród ? zestawów kosmetyków, ufundowanych przez firmę Soraya. Panie otrzymały także list gratulacyjny od Centrum Onkologii oraz przedstawicieli samorządów lokalnych. Obecnie trwa drugi etap, który zakończy się w grudniu losowaniem nagród.