Co to jest TULAREMIA? | Ochoroba.pl
22.05.2025 Dziś imieniny Emila, Neleny, Romy

Wiedza użytkowników: porady

Co to jest TULAREMIA?

avatar
Autor:
Wiek:
43 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
image

Tularemia, znana także pod nazwą ?gorączki zajęczej?, jest chorobą, która może być groźna dla ludzkiego zdrowia. Tularemia występuje w Stanach Zjednoczonych. Jest ona spowodowana bakterią francisela tularensis, której nosicielami są zwierzęta, szczególnie zające i gryzonie.


W JAKI SPOSÓB DOCHODZI DO ZAKARZENIA?
Zarażenie tularemią jest możliwe na kilka sposobów:
- Poprzez ukąszenia zarażonych kleszczy i innych owadów
- Poprzez kontakt ze zwierzęcymi odchodami
- Poprzez spożycie skażonej wody lub żywności
- Poprzez wdychanie bakteri F.tularensis
JAKI JEST OKRES INKUBACJI CHOROBY?
Symptomy pojawiają się zazwyczaj w przeciągu 3-5 dni od kontaktu z bakterią, ale istnieje też możliwość wystąpienia pierwszych symptomów nawet do 2 tygodni po kontakcie z F.tularensis.
JAKIE SYMPTOMY TOWARZYSZĄ?
Osoby zarażone bakterią tularemii powinny poddać się jak najszybciej opiece lekarskiej. Tularemia może zakończyć się śmiercią, jeśli nie będzie ona leczona odpowiednimi antybiotykami. Niektóre symptomy tu- laremii to:
- Nagła gorączka,
- Dreszcze,
- Ból głowy,
- Biegunka,
- Ból mięśni,
- Bóle stawów,
- Suchy kaszel,
- Pogarszające się osłabienie.
JAK WYGLĄDA DIAGNOZA?
Jeśli chory przejawia symptomy sugerujące lekarzowi, że może on mieć do czynienia z tularemią, próbki krwi lub plwociny chorego będą pobrane na testy laboratoryjne. Na 100% dokładne wyniki testów należy czekać 48 godzin (albo i dłużej), w zależności od zastosowanej metody. Wstępne wyniki analizy testów powinny być gotowe w przeciągu jednego dnia. W niektórych przypadkach lekarz rozpocznie kurację natychmiast, jeszcze przed uzyskaniem wyniku testów.
KIEDY I CZYM LECZYĆ?
Wczesna kuracja antybiotykami jest zalecana w przypadku podjerzenia o kontakt chorego z bakteriami tularemii lub w przypadku diagnozy tej choroby. Do leczenia tularemii stosuje się kilka odmian antybiotyków. Część z nich jest zażywana doustnie, np. doxycyclina albo ciprofloxacina. Istnieje też możliwość dożylnego podania antybiotyków, takich jak streptomycina albo gentamicina. Pracownicy służby zdrowia zadecydują o typie stosowanych antybiotyków na podstawie przeprowadzonych testów, mających za cel wykrycie, jaka metoda leczenia jest najbardziej skuteczna dla danej osoby.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT