U pacjentów zakwalifikowanych do biopsji gruczołu krokowego niezbędne jest przed zabiegiem oznaczenie czasu krwawienia i krzepnięcia, morfologii krwi obwodowej.
Pacjent przyjmujący salicylany lub inne leki zmniejszające krzepliwości krwi przed zabiegiem musi je odstawić na okres kilku dni, po uprzedniej konsultacji z urologiem, a przed zbiegiem ponownie wykonać badania czynników krzepnięcia krwi.
Biopsję wykonujemy pod kontrolą sondy rektalnej USG po wcześniejszym wypróżnieniu i pod osłoną antybiotyku zaleconego wcześniej przez urologa.
Stwierdzenie zmian patologicznych w obrębie gruczołu krokowego w badaniu USG, pogrubienie torebki stercza, przerwanie jej ciągłości, obecność twardych guzków pod torebką stercza zmusza lekarza urologa do wnikliwej analizy, wykonania dodatkowych badań, a w uzasadnionych przypadkach do wykonywania badania inwazyjnego, jakim jest biopsja stercza.
Biopsja prostaty pod kontrolą USG stanowi obecnie standard diagnostyczny w rozpoznawaniu raka gruczołu krokowego. Połączenie dwóch instrumentów : głowicy rektalnej USG i aparatu do biopsji, pozwala na bardzo precyzyjne pobieranie wycinków z dowolnego miejsca gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych, lub jeśli guz jest wyraźnie widoczny, z samego guza. Biopsję stercza można wykonać przez dwa dojścia: przez okolicę krocza lub przez kiszkę stolcową.
Objawy niepożądane po biopsji stercza
-bóle krocza,
-krwawienie z cewki moczowej i/lub odbytnicy,
-stany gorączkowe,
-zatrzymanie moczu.