Kobiety podczas porodu, nie tylko muszą się martwić czy ich dziecko po przyjściu na świat będzie zdrowe, ale także czy podczas porodu nie dojdzie do jakiś urazów noworodka.
W okresie okołoporodowym najczęściej dochodzi do:
-złamania obojczyka (wymaga różnicowania z uszkodzeniem splotu ramiennego), -złamania trzonu kości udowej,
-złuszczenia bliższej nasady kości ramiennej,
-złuszczenia dalszej nasady kości ramiennej (rzadko)
-złuszczenia dalszej nasady kości udowej.
Urazy charakteryzują się krótkim okresem przekrwienia i szybkim odkładaniem nowej tkanki kostnej. Niekiedy po kilku dniach od złamania wyczuwalny jest palpacyjnie guz z kostniny, który czasami może być jedynym objawem przebytego złamania (wymaga różnicowania z nowotworem).
Odkładanie wapnia w obrębie kostniny zewnętrznej następuje szybko, podczas gdy szczelina złamania przez długi okres czasu jest słabo uwapniona ("zieje" na zdjęciach rtg).
Złamania te wymagają zazwyczaj krótkotrwałego unieruchomienia (np. złamanie kości udowej). Niekiedy unieruchomienie nie jest konieczne (np. złamanie obojczyka).
Urazy podczas porodów występują coraz rzadziej, wynika to z pewności nie tylko z innego podejścia personelu medycznego do rodzącej kobiety, ale także z nowoczesnych przyrządów wspomagających zwłaszcza trudne porody np. rura próżniowa.