Zaczerwieniony i popękany język miewają często dzieci odstawione nagle od piersi lub nigdy nie karmione mlekiem matki. Zdarza się, że w ciągu 2-3 miesięcy zaczerwienienie i spękania zajmują powierzchnię całego języka.
Leczenie
1. Rano, w południe i wieczorem, 10 minut przed posiłkiem, dajemy dziecku 0,5 filiżanki naparu z kłączy perzu, ziela dziurawca, kwiatu rumianku, liści mięty pieprzowej i ziela prawoślazu (50 gramów każdego ze składników dokładnie mieszamy, bierzemy 1 łyżkę stołową mieszanki, zalewamy 250 mililitrami wrzącej wody i stawiamy na 5 minut na małym ogniu; kiedy napar
wystygnie, przecedzamy go i dodajemy 0,5 łyżeczki do herbaty miodu).
2.Dwie godziny po jedzeniu dajemy dziecku napar z ziela dziurawca, ziela krwawnika, liści babki (50 gramów każdego ze składników dokładnie mieszamy, 1 łyżkę stołową mieszanki zalewamy 250 mililitrami wrzącej wody i stawiamy na 5 minut na małym ogniu; kiedy napar wystygnie, przecedzamy go i dodajemy 0,5 łyżeczki do herbaty miodu).
3. Wieczorem przed snem robimy dziecku ciepłą lewatywę z 250 mililitrów naparu z kwiatu rumianku (1-2 łyżki stołowe kwiatu rumianku zalewamy wskazaną ilością wody, pozostawiamy na 20 minut i przecedzamy).
4. Codziennie wieczorem kładziemy dziecku na brzuch na pół godziny ciepły
kompres z wywaru z siana.