Nie każdy zdaje sobie sprawę, że katar katarowi jest nierówny. Wynika to, że tego że katar może być spowodowany inną przyczyną, dlatego tez charakter kataru w każdym z tych przypadków może być inny.
Jakie są rodzaje kataru?
Najczęściej występuje katar spowodowany przeziębieniem, którego podstawową przyczyną jest infekcja wirusowa, najczęściej śluzówkę nosa atakują wirusy z grupy rhinowirusów, które powodują
stan zapalny i niszczą śluzówkę nosa. Zarażenie się takim wirusem jest bardzo łatwe, wystarczy rozmawiać z osobą zakatarzoną bądź przebywać z nią w jednym pomieszczeniu i u nas też może dojść do zakażenia, gdyż wirusy przemieszczają się droga powietrzno-kropelkowa. W okresie jesienno-zimowym tym bardziej łatwo o tego typu przeziębienie, gdyż niemal każdy pochlipuje nosem i kicha w środkach komunikacji miejskich czy miejscu pracy.
Od momentu wniknięcia wirusa, u zdrowej osoby zaczynają występować objawy przeziębienia po 24-48 godzinach. Rozpoczyna się od drapania w gardle, gorszego samopoczucia i kataru.
Początkowo jest to katar wodnisty, przezroczysty, z upływem czasu, zwykle po kilku dniach staje się gęsty o kolorze żółto-zielonym, co świadczy o zbliżaniu się przeziębienia ku końcowi.
Jeśli katar rozpoczyna się więc od wodnistej wydzieliny, mamy do czynienia z infekcja wirusową, jeśli natomiast rozpoczyna się od wydzieliny ropnej, o charakterze zielonym lub żółtym świadczy to o infekcji bakteryjnej, bardzo często spowodowanej nadkażeniem błony śluzowej, wcześniej podrażnionej przez wirusy.
Czy katar się leczy?
Katar spowodowany infekcją wirusową trwa zwykle 5-7 dni. N przeziębienie wywołane wirusami nie ma odpowiedniego leku, należy się leczyć jedynie objawowo, zwalczając objawy dodatkowe jak ból głowy czy gardła.