Przytrafia się przynajmniej raz każdemu dziecku poniżej drugiego roku życia. Towarzyszy mu ból i bardzo wysoka gorączka ? to nic innego jak zapalenie ucha środkowego.
Dlaczego akurat u tak małych dzieci?
Zapalenie ucha u dzieci, zwłaszcza po przebytym lub niedoleczonym przeziębieniu występuje bardzo często. Wynika to z budowy anatomicznej u małego dziecka, gdyż przewód słuchowy (tzw. trąbka Eustachiusza) łącząca się z gardłem jest szeroka, krótka i niemal pozioma. Dlatego też toczące się zapalenie w obrębie gardła może objąć także ucho. Jeśli u dziecka wystąpi ból w okolicy uszka i do tego dołączy się wysoka gorączka, należy bezzwłocznie udać się do laryngologa, który za pomocą specjalistycznych przyrządów obejrzy ucho.
Objawy towarzyszące
- wysoka gorączka, niekiedy nawet do 40 stopni. W tym przypadku należy podawać dziecku leki obniżające temperaturę, pomocne mogą być także zimne okłady
- bóle ucha ? dziecko najczęściej pociąga za uszko lub łapie za nie. Jest bardzo tkliwe w okolicy ucha. Najczęściej leki przeciwbólowe znoszą tę dolegliwość (oczywiście należy zdiagnozować przyczynę bólu)
-rozdrażnienie, płaczliwość, brak apetytu ? to podstawowe objawy towarzyszące niemal każdej chorobie dziecka, zwłaszcza małego, które jeszcze nie potrafi powiedzieć co mu dolega.
-biegunka, bóle brzuszka ? wielokrotnie zapalenie ucha łączy się z tymi dolegliwościami i niestety w niektórych przypadkach może utrudniać prawidłową diagnozę.
-niedosłuch, często spowodowany wysiękowym zapalenie ucha, czyli nagromadzeniem się śluzowej wydzieliny w jamie bębenkowej.
-ropny wyciek- najczęściej występuje w wyniku pęknięcia błony bębenkowej, co zmniejsza ból. Błona bębenkowa po pewnym czasie się zrasta.