Szybkie testy do wykrywania wirusów grypy i bakterii paciorkowca | Ochoroba.pl
22.05.2025 Dziś imieniny Emila, Neleny, Romy

Wiedza użytkowników: badania

Szybkie testy do wykrywania wirusów grypy i bakterii paciorkowca

avatar
Autor:
Wiek:
--- lat
Miasto:
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Niedawno na rynku polskim pojawiły się szybkie testy do wykrywania wirusów grypy oraz bakterii paciorkowca. Testy te można wykonać w gabinecie lekarskim. Za ich pomocą w ciągu kilku minut lekarz diagnozuje, czy choroba jest wywołana przez wirus grypy, czy też - w przypadku anginy - przez bakterie paciorkowca. Pozwala to na prawidłowe określenie leczenia i daje możliwość uniknięcia stosowania antybiotyków wtedy, kiedy nie są one konieczne.

W przypadku anginy rozpoznanie nie zawsze jest trafne. Przeprowadzony kiedyś eksperyment pokazał, że ponad 80% lekarzy diagnozowało anginę bakteryjną i rozpoczynało leczenie pacjenta za pomocą koniecznych w takim wypadku antybiotyków. Badanie laboratoryjne pokazało, że zaledwie 5% badanych pacjentów przechodziło anginę bakteryjną, pozostali - anginę wirusową, niewymagającą stosowania antybiotyków. O szkodliwości nadmiernego stosowania antybiotyków mówi się dzisiaj bardzo wiele. Dlatego dziwi fakt, że lekarze tak rzadko wykonują badania, czy infekcja jest spowodowana przez bakterie czy wirusy. Tym bardziej, jeśli mają możliwość wykonania takich badań szybkim testem na miejscu w gabinecie, co eliminuje dodatkowe trudności, takie jak kolejki czy długi czas oczekiwania na wynik, w przypadku testów przeprowadzanych w laboratorium.

Podobnie w przypadku objawów grypowych, szybkie testy mogą okazać się bardzo pomocne przy diagnozowaniu choroby. Szybkie i trafne rozpoznanie pozwoliłoby na skrócenie czasu wizyty oraz dostosowanie leczenia do konkretnego rodzaju wirusa. W sezonie jesienno-zimowym, kiedy kolejki do lekarza pierwszego kontaktu są bardzo długie, wielu chorym uniemożliwia się rozpoczęcie leczenia, kiedy choroba jest jeszcze nie w pełni rozwinięta. Nie dość, że sami chorują dłużej, to często zanim rozpoczną leczenie, zarażają kolejne osoby.

Cytując za jednym z portali medycznych: "Według danych Światowej Organizacji Zdrowia 5,5% populacji choruje co roku na grypę i inne infekcje górnych dróg oddechowych. Oznacza to, iż 2,2 miliona Polaków w najbliższym sezonie zachoruje na infekcje górnych dróg oddechowych". Dlatego też warto informować ludzi o nowych możliwościach diagnozowania chorób, których mają prawo żądać podczas wizyty u lekarza.

Poniżej krótki opis testów QuickVue, służących do szybkiego diagnozowania podłoża choroby:

  • Influenza A+B, test paskowy do szybkiego wykrywania i rozróżniania wirusa grypy A i B z wymazu z nosa, nosogardła lub popłuczyn/aspiratu z nosa.
  • Influenza, test paskowy do szybkiego wykrywania wirusa grypy A i B bez rozróżniania czy jest to typ A lub B. .
  • RSV test paskowy do szybkiego wykrywania wirusa atakującego syncytium nabłonka dróg oddechowych z wymazu z nosogardła, aspiratu z nosogardła lub popłuczyn z nosa lub nosogardła. Wirus ten powoduje groźne stany zapalne dolnych dróg oddechowych, zwłaszcza u dzieci.
  • Strep A QuickVue +
  • Strep A QuickVue In-Line
  • Dipstick Strep A.

 

Testy z serii Strep A służą do wykrywania paciorkowca ropnego z grupy A, który jest główną przyczyną anginy bakteryjnej. Objawy tego rodzaju anginy w początkowej fazie są bardzo podobne do objawów anginy wirusowej. Jest to najczęstszym powodem mylnej diagnozy lekarskiej i niepotrzebnego, a nawet szkodliwego leczenia antybiotykami.

Szybkie testy są łatwe w zastosowaniu, a wyniki otrzymujemy w ciągu kilku minut. Całe badanie polega na pobraniu wymazu z gardła, umieszczeniu paska kontrolnego w testerze i po upływie krótkiego czasu, odczytaniu wyniku. Warto znać korzyści, które daje nam zastosowanie takich testów i w razie potrzeby poprosić o ich wykonanie lekarza podczas wizyty.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT