Kaszak, czyli bezbolesna wypukłość na skórze, występująca na twarzy, piersiach, plecach, skórze głowy i mosznie. Kaszak jest traktowany jako łagodny nowotwór skóry, jego wnętrze wypełnione jest mieszaniną łoju i zrogowaciałej substancji.
Wyróżniamy dwie grupy kaszaków, pierwszą z nich są kaszaki, które uwarunkowane są genetycznie. Drugą grupę stanowią kaszaki, które powstają w wyniku zaczopowania gruczołu łojowego.
Kaszaka rzekomego można rozpoznać po zaczopowanym ujściu, które jest wyraźnie widoczne gołym okiem. Po naciśnięciu wydostaje się z niego tłusta substancja o nieprzyjemnym zapachu. Przyczyną takich zmian może być m.in. zła higiena skóry.
Kaszak prawdziwy powstaje w wyniku wnikania w głąb skóry tych komórek, które powinny znajdować się na powierzchni. Proces ten zachodzi podczas rozwoju płodowego i stanowi uwarunkowany defekt skórny.
Jak się leczy kaszaki?
Leczenie kaszaków niezależnie od rodzaju są zazwyczaj leczone chirurgiczne, czyli wycinane pod miejscowym znieczuleniem. Jest to bardzo drobny i prosty zabieg chirurgiczny, dlatego też wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych. Nowocześniejszą metodą jest nacinanie kaszaka elektrycznym skalpelem, jednak według opinii wielu ekspertów jest to nieskuteczna metoda, gdyż kaszaki po nim nawracają.
Z całą pewnością odradza się wyciskanie kaszaka, gdyż może przyczynić się to do wystąpienia stanu zapalnego, a kaszak i tak po takim wyciskaniu się odnowi.
Zalecane jest także konsultacja każdego kaszaka, który pojawi się na skórze, gdyż bardzo podobnie wygląda nowotwór skóry. Zawsze po usunięciu każdego kaszaka, pobrana zmiana jest badana histopatologicznie.