Jest to choroba spotykana obecnie bardzo często. Cierpią na nią kobiety i mężczyźni, ludzie młodzi i starzy. W wyniku rozszerzenia żył splotu odbytniczego tworzą się w nim niebieskawe guzy, które łatwo krwawią - zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz odbytnicy.
Analizy - fizjologiczna i metaboliczna - wskazują, że przyczyną hemoroidów są długotrwałe zaparcia. Przy pojawieniu się takich objawów należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza. Warto jednak wiedzieć coś więcej o tej dolegliwości. I dlatego, aby się ich pozbyć, musimy przede wszystkim wyleczyć tę przypadłość. W tym celu należy m.in. stosować właściwe zestawy produktów spożywczych z przewagą surówek jarzynowych, zawierających dużo błonnika.
Leczenie zachowawcze polega również na stosowaniu nasiadówek w zimnej wodzie lub ciepłych kompresów z rozgotowanej na miazgę cebuli, odpowiednich czopków, wreszcie zażywaniu leków przeciw zaparciom.
W przypadku ostrego nasilenia zapalenia żylaków używa się zewnętrznie ziół do nasiadówek i kompresów lub wewnętrznie w postaci wyciągów kasztanowca.
Doraźnie można stosować sok wyciśnięty z gotowanej cebuli z dodatkiem 2 kropli oleju; nasączamy nim tampon waty, aplikując jako czopek do odbytnicy na noc, jeżeli krwawnice są położone wewnątrz. Gdy natomiast umiejscowione są na zewnątrz, okład robimy od zewnątrz, również z ugotowanej cebuli (można go przytrzymać opaską higieniczną), zmieniając co kilka godzin, by nie przysychał.
Możemy zażywać również propolis dwa razy dziennie po 15 kropli. Polecane jest także siemię lniane zmielone z cukrem (l łyżka cukru plus 3 łyżki siemienia) zażywane 2-3 razy dziennie po jednej łyżeczce.
Do leczenia hemoroidów można stosować takie zioła, jak np. dziewanna drobnokwiatowa, kruszyna pospolita, kora dębu, borówka czarna, skrzyp polny, mniszek lekarski, winorośl, cyprys, czosnek, cebula.
W ciężkich przypadkach hemoroidów należy stosować codziennie przez 14 dni przez 6-12 s nasiadówki z zimnej wody oraz na przemian polewanie nią ud i kolan, natomiast rano obmywanie górnej części ciała. Przez następne 14 dni można stosować obmywanie ud i półkąpiele.
Do nasiadówek z zimnej wody można dodać otręby oraz drożdże, co działa uspokajająco. Na hemoroidy krwawnicze do nasiadówek można stosować wywar z kory dębowej (100 g na l litr wody) gotowany 15 minut. Zaleca się unikanie alkoholu, nadmiaru kawy i ostrych przypraw trawiennych.
Na użytek wewnętrzny zaleca się popijanie naparów: parzymy korzeń arcydzięgla plus piołun, pokrzywę i podbiał, skrzyp polny lub bez czarny razem z jagodami jałowca (przy zdrowych nerkach) plus babka lancetowata wąskolistna. Do tego można dodać sok z czosnku.
Ponadto warto stosować świeże soki z marchwi (280 g) i szpinaku (170 g) oraz marchwi (225 g), szpinaku (170 g), rzeżuchy i rzepy (55 g). Popijać kompot z suszonych śliwek i czarnych porzeczek.