Płaskostopie ? jak z nim walczyć? Sposoby na płaskostopie i przykładowe ćwiczenia. | Ochoroba.pl
22.05.2025 Dziś imieniny Emila, Neleny, Romy

Wiedza użytkowników: porady

Płaskostopie ? jak z nim walczyć? Sposoby na płaskostopie i przykładowe ćwiczenia.

avatar
Autor:
Wiek:
59 lat
Miasto:
Kraków
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Skąd płaskostopie?

Do wystąpienia płaskostopia sprzyja kilka czynników:
- nieprawidłowy rozwój szkieletu,
- nieprawidłowe obuwie,
- osłabienie i rozciągnięcie stopy,
- słabość mięśni stóp i podudzi.

Niestety płaskostopie źle oddziaływuje na cały kościec i może nawet prowadzić do wykręcenia stopy na zewnątrz. Niejednokrotnie skutkiem płaskostopia są dolegliwości kolan, bioder i kręgosłupa.

Jak rozpoznać płaskostopie?

Charakterystyczne dla tej zmiany są:
-spłaszczone sklepienie podłużne stopy i często wykręcenie stopy na zewnątrz,
-szybkie męczenie się przy dłuższym chodzeniu oraz bóle stóp.


Co na płaskostopie?

Przede wszystkim należy zawsze bardzo starannie i z uwagą dopierać obuwie oraz w przypadku wystąpienia płaskostopia. Odpowiednio dobrane wkładki mogą ustabilizować stopę w bucie i do pewnego stopnia stymulować właściwą wyściółkę buta. Warto pamiętać, ze buty zbyt ciasne oraz niedopasowane mogą jeszcze bardziej osłabiać mięśnie stopy.

Bardzo istotna jest gimnastyka stóp. W tym celu należy wykonywać kilka prostych ćwiczeń, które u dzieci mogą nawet zniwelować całkowicie płaskostopie.

1.Kładziemy się na plecach i opieramy podeszwy stóp lekko o ścianę, przy kolanach zgietych pod kątem 90 stopni. Podciągamy palcami stóp podeszwy do góry, wędrując stopami wzwyż, jak daleko się da. Odczujemy wyraźne rozciągnięcie mięśni łydek i ciepło w podeszwach oraz palcach stóp. Ćwiczenie powtarzamy 3 razy.

2.Siedząc na krześle, opieramy jedną stopę na podłodze na samej pięcie. Wolną stopą dociskamy grzbiet stopy opartej na podłodze ku dołowi, a stopą opartą staramy się nie dopuścić do zetknięcia z podłogą. Utrzymujemy napięcie mięśni przez 10 sekund, a potem zmieniamy stopy.

3.Siadamy na krześle z nogami lekko rozstawionymi i zgiętymi w kolanach pod kątem większym niż kat prosty. Ściskamy kolana tak aby zewnętrzne krawędzie stóp wyraźnie oderwały się od podłogi. Utrzymujemy tę pozycję mniej więcej przez 10 sekund, potem robimy krótką przerwę i powtarzamy ćwiczenie.


Jak zapobiegać płaskostopiu?

Ważne jest by dbać o stopy naszych pociech, kiedy kościec dopiero się rozwija. Dlatego dziecko powinno biegać jak najwięcej boso po piasku czy łące, gdyż przyczynia się to do prawidłowego rozwoju sklepienia stopy. Należy również bacznie obserwować chód naszego dziecka. Wszelkie nieprawidłowości należy korygować od najmłodszych lat.       



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT