Skąd ta opryszczka?
Opryszczka jest spowodowana przez wirusa herpes simplex (HSV), występuje on u 90% ludzi, a ujawnia się w przypadku osłabienia organizmu, np. podczas jakiejś choroby czy nawet przeziębienia. Jednakże wirus opryszczki jest bardzo niebezpieczny dla osób chorujących przewlekle jak AIDS, cukrzyca czy rak.
Pojawienie się opryszczki charakteryzuje się kilkoma objawami:
-uczucie napięcia i lekkie mrowienie warg
-lekki obrzęk i czerwona krostka, a następnie pęcherz wypełniony jasnym płynem
-pęknięcie pęcherza oraz jego zasychanie, odpadanie brązowych strupów.
Niezawodne domowe sposoby
Okłady z ziołowych naparów o właściwościach przeciwzapalnych mogą powstrzymać rozwój infekcji. W tym celu można wykorzystać napar z rumianku, tymianku, kory wierzbowej i skrzypu polnego. Wacik należy zanurzyć w naparze i przyłożyć do zmienionego chorobowo miejsca, można także przyłożyć torebkę użytą do zaparzania naparu.
Proces gojenia natomiast przyśpiesza woda cynkowa (dostępna w aptece). Zanurzony w tym roztworze wacik należy przykładać najlepiej co 30-60 minut.
Hamujące działanie przeciw wirusom opryszczki, jednocześnie nie uszkadzając komórek organizmu ma nalewka z melisy. Wykonanie jej jest bardzo proste, wystarczy około 10 listków melisy rozpuścić w 100g 70% alkoholu. Przyrządzoną miksturą należy zwilżać chore miejsca kilka razy dziennie dotykając wacikiem.
Jak zapobiegać wystąpieniu opryszczki?
Zbyt silne promieniowanie ultrafioletowe sprzyja powstawaniu opryszczek, dlatego w tym celu należy zwłaszcza w lecie stosować pomadki ochronne i chronić usta także przed wiatrem, gdyż popękane wargi są bardziej podatne na infekcje wirusem opryszczki.
Bardzo czeto doskonałym rezerwuarem wirusów opryszczki jest wilgotna szczoteczka do zębów, dlatego jeśli to możliwe przechowujmy szczoteczkę od zębów w miejscu, gdzie będzie w stanie wyschnąć.
By uchronić się przed wirusem opryszczki należy wzmacniać odporność, zwłaszcza w okresach szczególnie sprzyjającym infekcjom i chorobom