Jest to bardzo nagła i niewyjaśniona śmierć zdrowego niemowlęcia. Zgon następuje najczęściej podczas snu lub we wczesnych godzinach rannych. Najwyższe ryzyko nagłego zgonu występuje między pierwszym a czwartym miesiącem życia i w krajach rozwiniętych jest najczęstsza przyczyną śmierci noworodków.
O nagłym zgonie niemowlęcia mówi się wówczas, gdy nie można stwierdzić przyczyny śmierci na podstawie dotychczasowej medycznej dokumentacji oraz późniejszej sekcji zwłok.
Przyczyny nagłej śmierci łóżeczkowej
-przedłużający się bezdech podczas snu, (bezdechy występują także u zdrowych noworodków, ale bardzo krótko i nie zagrażają zdrowiu)
-niedostateczne wykształcenie pewnych obszarów mózgu dziecka, co powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie mechanizmów regulujących pracę mięśni dróg oddechowych
-częściej przedłużające się bezdechy występują u niemowląt z zaburzeniami rytmu serca
-układanie dziecka w pozycji na brzuchu, pozycja ta utrudnia kaszel, oddychanie i krępuje ruchy.
U których dzieci występuje najwyższe ryzyko nagłego zgonu?
Istnieje kilka czynników, które predysponują do wystąpienia tej przypadłości. Do tej grupy należą:
-noworodki, które były już reanimowane,
-rodzeństwo dzieci zmarłych na SIDS
-noworodki z zaburzeniami rytmu serca
-dzieci, u których stwierdzono występowanie faz bezdechu trwających powyżej 15 sekund
-wcześniaki z zaburzeniami oddychania
-noworodki, u których występują negatywne wyniki badań poligraficznych (EEG, praca serca, oddychanie, napięcie mięśniowe)
-dzieci, u których w najbliższej rodzinie były już przypadki nagłej śmierci łóżeczkowej.
Jak zapobiec nagłej śmierci łóżeczkowej?
Zazwyczaj już kilka dni po porodzie bada się noworodki pod kątem czynników predysponujących do nagłej śmierci łóżeczkowej. Obecnie na rynku dostępne są aparaty do kontroli przebiegu oddychania i pracy serca niemowlęcia podczas snu. W niektórych przypadkach stosuje się środki farmakologiczne, profilaktycznie zaleca się także kładzenie dziecka na plecach.