Pieluszkowe zapalenie skóry ? zaczerwieniona skóra , pieczenie, pęcherzyki, zmiany skórne u niemowląt. | Ochoroba.pl
21.05.2025 Dziś imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Wiedza użytkowników: choroby

Pieluszkowe zapalenie skóry ? zaczerwieniona skóra , pieczenie, pęcherzyki, zmiany skórne u niemowląt.

avatar
Autor:
Wiek:
43 lat
Miasto:
Rzeszów
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Skór niemowlęcia jet bardzo delikatna i wrażliwa, szczególnie dotyczy to obszaru podbrzusza, który od samego urodzeni jest zawijany w pieluchy i narażany na działanie wielu niekorzystnych czynników. Skóra okolicy narządów płciowych, odbytu, pachwin jest w stałym kontakcie z potem, moczem i kałem. Z wielu, więc powodów mogą się pojawić zaczerwienienie, obrzmienie, sączenie, nadżerki a nawet rany. Schorzenie to określane jest mianem pieluszkowego zapalenie skóry.
W ciężkich przypadkach mogą nawet występować ropnie.

Jak rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry?

Schorzeniu towarzyszą charakterystyczne objawy jak:
-zaczerwienienie skóry
-bolesność
-pojawienie się pęcherzyków i innych zmian skórnych
-niepokój i płaczliwość dziecka.

Skąd się bierze pieluszkowe zapalenie skóry?

 Podstawową przyczyną są odparzenia, które powstają gdy niemowlę jest przewijane zbyt rzadko, nie jest dokładnie myte lub jego skóra nie zostaje dobrze zabezpieczona maściami, olejkiem lub pudrem.
Czasami pieluszkowe zapalenie skóry jest uszkodzenie skóry w wyniku choroby dziecka np. biegunki. Kał lub mocz może zawierać duże ilości związków drażniących i w wyniku tego szybko dochodzi do powstania odparzeń. Poza tym zdarza się, że skóra dziecka w wyniku choroby jest szczególnie wrażliwa. Niemowlę może być np. uczulone na pieluszki i to powoduje powstanie stanów zapalnych.

Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?

W okresie wystąpienia choroby należy jak najczęściej zmieniać pieluszki. Dzięki temu unika się kontaktu chorej skóry z wilgocią oraz moczem lub kałem. Niedostatecznie często przewijanie może nasilić dolegliwości. Przy zmianie pieluszki chorą skórę należy dokładnie oczyścić, najlepiej przy pomocy specjalnie nasączonych chusteczek, a następnie dokładnie osuszyć. Osuszoną skórę należy dokładnie pokryć kremem przeznaczonym dla niemowląt (warTo używać maści z dodatkiem cynku, które mają właściwości wysuszające) bądź pudrem.
W przypadku wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry często zaleca się kąpiel niemowlęcia w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu (do kupienia w aptece).

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Kiedy odparzenie nie zmniejsza się po dwóch lub trzech dniach, należy zasięgnąć porady lekarskiej. Utrzymywanie się stanu zapalnego skóry może być związane np. z dołączeniem się infekcji grzybiczej lub innego zakażenia. W niektórych przypadkach należy pobrać wymaz z zmian skórnych w celu wyjaśnienia, czy zapalenie nie jest przyczyną zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego. Jednak w większości przypadków wystarczające okazują się maści przepisane przez lekarza.


Czy pieluszkowe zapalenie skóry jest niebezpieczne?

Z reguły to schorzenie nie jest niebezpieczne dla zdrowia dziecka i może ono wystąpić nawet w przypadku starannej pielęgnacji. Jedynie w przypadku dołączenia się infekcji bakteryjnej lub grzybiczej lub proces zdrowienia przedłuża się, należy rozważyć czy zapalenie skóry nie jest oznaką zaburzenia układu odpornościowego.  
 

Duże predyspozycje do wystąpienia pieluszkowego zapalenie skóry maja dzieci z atypowym zapaleniem skóry, u których proces leczenia jest bardzo trudny,a epizody tego schorzenia pojawiają się dość często.  



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT