Żółtaczka noworodków | Ochoroba.pl
21.05.2025 Dziś imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Wiedza użytkowników: choroby

Żółtaczka noworodków

avatar
Autor:
Wiek:
44 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Zwykle między trzecim a piątym dniem po urodzeniu skóra niemowlęcia staje się żółta, co świadczy o rozpoczęciu się żółtaczki fizjologicznej. Występuje ona u 80 % noworodków i zwykle ustępuje samoistnie, najpóźniej po około dwóch tygodniach. Żółtaczka w tym przypadku nie jest zwiastunem choroby, a stanowi normalną reakcję organizmu.


Objawy żółtaczki

-fizjologiczna ? pojawia się między trzecim a piątym dniem życia i ustępuje samoistnie, poziom bilirubiny nie przekracza 15 mg%
-patologiczna ? pojawia się najczęściej już pierwszego dnia, nieleczona może powodować poważne konsekwencje metaboliczne

Jakie są przyczyny żółtaczki?

Istnieją dwie teorie dotyczące występowania żółtaczki fizjologicznej:

1.Wątroba noworodka nie jest jeszcze w pełni zdolna do pełnienia określonych funkcji np. brak enzymu rozkładającego bilirubinę, która jest produktem rozpadu czerwonych krwinek. Brak tego enzymu powoduje gromadzenie się bilirubiny. Dostaje się ona do krwi i rozprzestrzenia się po całym organizmie zabarwiając tkanki na żółto. W ciągu kilku tygodni wątroba dojrzewa i ma zdolność do rozkładania bilirubiny i żółte zabarwienie znika.

2.W innej teorii mówi się, że płód potrzebuje znacznie więcej czerwonych krwinek niż noworodek i po urodzeniu nadmiar krwinek czerwonych musie zostać rozłożony. Powstaja wówczas tak duże ilości bilirubiny, iż organizm dziecka nie jest w stanie ich wydalić razem z moczem.


Jak leczy się żółtaczkę noworodków?

Fizjologiczna żółtaczka noworodków nie wymaga leczenia. Niekiedy jednak stosuje się profilaktycznie naświetlanie promieniami ultrafioletowymi, zwłaszcza gdy nie ma pewności, czy nie jest to żółtaczka patologiczna.

Jak przebiega żółtaczka u noworodków?

W przypadku żółtaczki fizjologicznej z początku zażółceniu ulegają białka i spojówki oczu. Z czasem zmienia się barwa skóry na całym ciele dziecka. Jeden lub dwa dni później choroba zaczyna stopniowo ustępować a zażółcenie zmniejsza się. Po około dwóch tygodniach kolor powraca do normy.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT