Badanie ginekologiczne, które przeprowadza lekarz ginekolog polega na zbadaniu zewnętrznych i wewnętrznych narządów rodnych kobiety. Jego celem jest wykrycie i zdiagnozowanie wszelkich zmian chorobowych.
Istotne znaczenie ma przy tym:
-odpowiednie ułożenie pacjentki,
-obserwacja wyglądu zewnętrznych narządów płciowych,
-badanie za pomocą wziernika,
-zbadanie pochwy za pomocą palca wskazującego,
-badanie dotykiem za pomocą dłoni.
W niektórych przypadkach stosuje się również:
-badanie kolposkopowe,
-badanie USG,
-badanie piersi,
-badanie pod narkozą,
-pobranie wymazu,
badanie przez odbyt.
Jakie są etapy badanie ginekologicznego?
Bardzo istotne jest właściwe ułożenie pacjentki na fotelu ginekologicznym. Odpowiednia pozycja powoduje rozluźnienie mięśni, które pod wpływem uczucia wstydu przed obnażaniem, strachu lub bólu mogą być napięte. Ułożenie pacjentki na fotelu ginekologicznym powoduje automatyczne ugięcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, rozluźnienie mięśni brzucha i blokadę typowej w takich sytuacjach reakcji obronnej w postaci napięcia mięśni.
Obserwacja zewnętrznych narządów płciowych.
Najpierw ginekolog bada zewnętrzne narządy płciowe, już w tym etapie można zauważyć pierwsze objawy chorobowe np. stany zapalne i wypadanie macicy.
Badanie za pomocą wziernika
Wzierni kto niewielkie metalowe lustereczko wprowadzane do pochwy w celu zbadania wewnętrznych narządów płciowych. W ten sposób lekarz może zbadać pochwę oraz część pochwową macicy. Podczas tego badania lekarz może pobrać wymaz do badania cytologicznego. Pobranie wymazu jest bezbolesne, wykonywane za pomocą drewnianej pałeczki owiniętej wacikiem.
Jeżeli istnieje podejrzenie chorobowych zmian w obrębie macicy, wówczas przeprowadza się badanie za pomocą kolposkopu. Kolposkop, który jest zaopatrzony w lupę z bardzo silnym źródłem światła, daje obraz macicy w 10-15-krotnym powiększeniu. W ten sposób można wykryć zmiany struktury zewnętrznych warstw komórek oraz układu naczyń kapilarnych.
Badanie palpacyjne
Za pomocą palca wskazującego dzięki czemu badane są wewnętrzne narządy płciowe i oceniany jest ich stan. Lekarz bada ścianki pochwy, przeponę miednicy, sklepienie pochwy oraz szyjkę ujścia macicy. Ginekolog sprawdza elastyczność tkanki, miejsca wrażliwe na ból oraz wszelkiego rodzaju nienaturalne stwardnienia i guzki. Lekarz bada także macicę oraz jajniki. W tym celu jedną dłoń płasko kładzie na brzuchu, a palce wskazujący drugiej dłoni wsuwa do pochwy.
Badanie przez odbyt
Wykonując to badanie można stwierdzić ewentualne zmiany chorobowe na ściankach jelita, tylnej ścianie macicy oraz w części miednicy mniejszej.
Badanie ultrasonograficzne
Ma ono na celu potwierdzenie diagnozy lekarskiej w przypadkach pewnej wątpliwości np. w razie podejrzenia ciąży, obecności torbieli i mięśniaków (nowotwory łagodne).
Badanie piersi
Badanie piersi należy u kobiet od 30 roku życia do badań profilaktycznych. U młodych pacjentek wykonuje się je w razie ewentualnych dolegliwości lub gdy należą do grup ryzyka.