Dializa ? hemodializa, dializa otrzewnowa. | Ochoroba.pl
21.05.2025 Dziś imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Wiedza użytkowników: leczenie

Dializa ? hemodializa, dializa otrzewnowa.

avatar
Autor:
Wiek:
43 lat
Miasto:
Krosno
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image


Co to jest dializa?

Dializa polega na sztucznym oczyszczaniu krwi oraz innych płynów ustrojowych z produktów przemiany materii, jeśli organizm nie jest w stanie samodzielnie wykonać tego zadania. W zdrowym organizmie, w nerkach następuje filtracja krwi, podczas którego substancje potrzebne są zatrzymywane, a szkodliwe produkty przemiany materii usuwane wraz z moczem.

Dializę przeprowadza się gdy, nerki przestają pracować i w organizmie zaczynają się gromadzić groźne produkty przemiany materii.


Jak przebiega dializa?

Dializa przebiega na zasadzie zjawiska osmozy. Bardzo ważną rolę pełnią przy tym błona półprzepuszczalna (zwana membraną lub błoną osmotyczną), która wybiórczo przepuszcza wybrane składniki krwi. Zadaniem membrany jest utrzymywanie  równowagi stężeń substancji rozpuszczonych w cieczy po obu jej stronach. Jeżeli po jednej stronie membrany stężenie substancji w cieczy jest wyższe, wówczas membrana przepuszcza taką ilość cieczy lub tej substancji, aby nastąpiło wyrównanie stężeń po obu jej stronach.
Organizm człowieka posiada własne, naturalne błony półprzepuszczalne w postaci płuc, otrzewnej oraz naczyń włosowatych nerek, które pewne substancje przepuszczają, inne pozostawiają we krwi. Dializę stosuje się przy zaburzeniach funkcji nerek oraz w przypadkach zatruć lekami.

Pacjenci, których nerki nie pracują prawidłowo, potrzebują dializy nawet kilka razy w tygodniu. W przypadku ciężkiego uszkodzenia nerek, sztuczny organ pozwala pacjentom na dość dobry standard życia i oczekiwanie na ewentualny przeszczep.

Jak przebieg dializa?

Dializa otrzewnowa polega na wykorzystaniu otrzewnej wraz z jej naczyniami krwionośnymi jako naturalnego filtra. Tę metodę stosuje się głównie po zabiegach przeszczepu nerki, do czasu gdy nowa nerka nie zacznie prawidłowo funkcjonować.

Hemodializa polega na oczyszczaniu krwi poza ustrojem człowieka, za pomocą sztucznej nerki. Ta metoda jest dużo bardziej skuteczna, niż dializa otrzewnowa i jest stosowana w przypadku długotrwałych lub nieuleczalnych chorób nerek.

Dializa otrzewnowa ? co warto wiedzieć?

Zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Polega on na wprowadzeniu do jamy otrzewnowej elastycznego cewnika z tworzywa sztucznego. Tym sposobem do jamy brzusznej dostarcza się około dwóch litrów roztworu cukru i soli mineralnych. Otrzewnowa wówczas zaczyna działać jak filtr, gdyż równowaga po obu jej stronach jest zachwiana.

Na zewnątrz brzucha, przymocowaną w pasie, umieszcza się torbę z płynem dializacyjnym. W jamie brzusznej znajdują się wprowadzone do niej roztwory, natomiast w otrzewnej oraz jej naczyniach krwionośnych zalegają szkodliwe produkty przemiany materii. Substancje te przenikają przez błonę otrzewną do płynów w jamie brzusznej, aż dojdzie do  wyrównania ich stężeń po obu stronach. Otrzewna nie przepuszcza substancji odżywczych oraz ciałek krwi, które pozostaja w tkankach organizmu.


Hemodializa ? co warto wiedzieć?

Hemodializa, czyli dializa pozaustrojowa lub zewnątrzustrojowa polega na doprowadzeniu krwi do odpowiedniego urządzenia, które działa na zasadzie sztucznej nerki. Aparat en składa się głównie z licznych membranopodobnych, spiralnych rureczek z acetylocelulozy, opłukiwanych przez płyn do dializy. Do jednego zabiegu zużywa się około 100-200 litrów płynu. Krew płynie przez cieniutki e spiralki, a płyn do dializy wymywa z nich produkty przemiany materii.
Na początku zabiegu umieszcza się igłę w tętnicy na ręce pacjenta. Stamtąd krew, rozcieńczona odpowiednim płynem, trafia do sztucznej nerki. Oczyszczona krew powraca do ustroju jedną z żył.         
 



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT