Płukanie żołądka to w przypadku zatruć najskuteczniejsza metoda usuwania z organizmu niebezpiecznych toksyn, które nie zostały jeszcze wchłonięte. Inną metoda jest podanie środków farmakologicznych i wywołania wymiotów. Płukanie żołądka polega na wprowadzeniu do żołądka specjalnego gumowego węża, przez który wpuszcza się ciepła wodę. Procedurę powtarza się tak długo, aż woda wymyje cała zawartość wraz z trucizną.
Jak przeprowadza się płukanie żołądka?
Przed zabiegiem pacjent otrzymuje atropinę, która działa niezwykle wrażliwe struny głosowe zapobiegając ich odruchowemu kurczeniu się podczas wprowadzania zgłębnika do żołądka. Jeśli pacjent trafiający do szpitala jest nieprzytomny, należy go zaintubować.
Na końcu zgłębnika znajduje się lejek, przez który dozuje się wodę. Następnie zgłębnika przesuwa się nico głębiej, dzięki czemu poziom wody w żołądku podnosi się, część wody wydostaje się i w ten sposób przepłukuje żołądek.
Zabieg trwa dopóki nie zostanie usunięta cała zawartość z resztkami toksyn. Na koniec do żołądka wprowadza się węgiel aktywowany, który absorbuje ewentualne pozostałości trucizn.
Kiedy wykonuje się płukanie żołądka?
-przy zatruciach droga przewodu pokarmowego
-zatrucia kwasami i zasadami
-spożycie innych substancji trujących.
Płukania żołądka zwykle nie stosuje się w przypadku, gdy od spożycia substancji żrącej minęło więcej niż 30 minut.