Kłucie w boku jest to ból odczuwany po prawej lub lewej stronie, w dolnej lub górnej cześci tułowia.
Przyczyny kłucia w boku
Przyczyną kłucia w górnej części tułowia są najczęściej dolegliwości związane z sercem, żebrami lub płucami.
W przypadku chorób serca ból najczęściej występuje po lewej stronie.
Schorzenia odcinka piersiowego kręgosłupa również mogą powodować ból, który promieniuje na boki i jest odczuwany jako kłucie.
Kłucie w boku może także pochodzić od chorób narządów w dolnej części tułowia. Są to przede wszystkim schorzenia nerek, pęcherzyka żółciowego, jelit, wątroby, śledziony i jajników u kobiet.
Choroby nerek
Często przyczyną ostrego bólu jest kolka nerkowa. Charakterystyczne w tym bólu jest to, że nie jest on jednostajny, lecz stopniowo narasta i ustępuje promieniując w kierunku pachwiny. Przyczyną bólu nerek są zazwyczaj kamienie nerkowe, które blokują odpływ moczu. Źródłem dolegliwości nerkowych może być także skrzep powstały w wyniku silnego urazu mechanicznego np. uderzenia.
Oprócz tego istnieje wiele innych chorób nerek, którym nie towarzyszy kolka, a jedynie tępy ból w boku. Do takich schorzeń należą:
-zapalenie miedniczek nerkowych
-przewlekłe zapalenie nerek
-gruźlica nerek
-rak nerek.
Schorzenie kręgosłupa
Objawy zwyrodnieniowe kręgosłupa dotyczą najczęściej odcinka lędźwiowego, rzadziej odcinka piersiowego.
Kłucie następuje wtedy, gdy dojdzie do ucisku na nerwy wychodzące z kanału kręgowego pomiędzy dwoma kręgami. Taki bóle wyraźnie związany jest z ruchami ciała.
Choroby śledziony
Przy różnego rodzaju przewlekłych infekcjach oraz wielu postaciach raka, występuje objaw powiększonej śledziony. Powiększona śledziona rozciąga torebkę śledzionową powodując tepy ból, często promieniujący w kierunku lewego dolnego podbrzusza.
Półpasiec
Półpasiec jest to ostre schorzenie wywołane przez wirusa. Chorobie towarzyszą silne nerwobóle i następujące po nich wykwity skórne w postaci pęcherzyków na rumieniowym podłożu. Nerwobóle mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy, nawet po ustąpieniu objawów skórnych. Ból występuje w bardzo wyraźnie zlokalizowanym obszarze.
Kamienie żółciowe
Podobnie jak w przypadku kamieni nerkowych, tak i obecność kamieni żółciowych powoduje silny, napadowy ból o charakterze kolki, promieniujący do kręgosłupa i pleców. Występuje ona bardziej z przodu łuku żebrowego lub w nadbrzuszu. Dolegliwości nasilają się po zjedzeniu obfitego posiłku.
Zespół jelita drażliwego
Schorzeniu temu towarzyszą bóle w każdej części brzucha, odczuwane są one także w obu podżebrzach.