Zapalenie szyjki macicy | Ochoroba.pl
22.05.2025 Dziś imieniny Emila, Neleny, Romy

Wiedza użytkowników: choroby

Zapalenie szyjki macicy

avatar
Autor:
Wiek:
47 lat
Miasto:
Gdańsk
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Macica jest umięśnionym żeńskim narządem rodnym o kształcie gruszki spłaszczonej od przodu ku tyłowi. Zarówno macica jak i jej szyjka  pokryte są od wewnątrz błoną śluzową, zawierającą liczne gruczoły maciczne. Zdrowa macica jest jałowa, natomiast w pochwie aż do samego ujścia znajduje się liczna flora bakteryjna.

U kobiet, które już rodziły, ujście macicy nieco się rozszerza i w ten sposób zasięg występowania  bakterii przesuwa się w górę, w stronę macicy. Szyjka macicy powinna być jałowa. Stan zapalny szyjki rozwija się, gdy bakterie przedostają się z pochwy do macicy.

Jakie są przyczyny zapalenia szyjki macicy?

Przy stanie zapalnym komórki śluzowe szyjki macicy zwiększają wydzielanie śluzu, który uchodzi przez pochwę. Ta zwiększona wydzielina zaburza naturalną florę bakteryjną, a bakterie chorobotwórcze ? przede wszystkim streptokoki, gronkowce, bakterie E. Coli lub gonokoki (wywołujące rzeżączkę), mogą przedostawać się do szyjki macicy i wywoływać w niej różne stany zapalne oraz ropnie.

Bezpośrednią przyczyną nadmiernego wydzielania śluzu mogą być również zmiany w budowie anatomicznej narządów rodnych, np. blizny, naderwane brzegi ujścia macicy lub wynicowanie błony śluzowej szyjki macicy.

Ponadto zabiegi ginekologiczne jak wyskrobywanie lub pobieranie tkanki z ujścia macicy, powodują nadprodukcję śluzu.

Efekt taki mogą również powodować nowotwory, polipy oraz zbytnio rozszerzone, wystające na zewnątrz ujście szyjki macicy, do którego często dochodzi u kobiet po kilku porodach.

Jak się leczy zapalenie macicy?

Ropne stany zapalne wywołane przez bakterie zwalcza się antybiotykami, a zapalenie niespecyficzne leczy się miejscowo wytrawiając błonę śluzową macicy. Jeżeli lekarz stwierdzi wywinięcie, śluzówka macicy zostaje przypalona. Naderwania ujścia macicy muszą być zszyte, a w przypadku innych zmian anatomicznych konieczne są zabiegi operacyjne.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT