Zawroty głowy są to zaburzenia równowagi spowodowane różnica między wrażeniami wzrokowymi a czuciem mięśniowym. Dolegliwość ta może mieć różne natężenie. W lżejszych przypadkach jest to uczucie niepewności przy podnoszeniu się z miejsca, w cięższych przypadkach osoba ma uczucie wirowania dookoła siebie.
Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy?
Choroba Meniere'a
Ataki zawrotów głowy, połączone z uczuciem szumu w uszach, przytępieniem słuchu oraz nudnościami, mogą wskazywać na chorobę ucha wewnętrznego zwaną chorobą Meniere'a.
Schorzenie błędnika
Zapalenie neuronu przedsionkowego może przyczynić się do wystąpienia zawrotów głowy, wywołana jest ona przez zapalenie neuronów ucha wewnętrznego. W leczeniu stosuje się leki niwelujące lub łagodzące niepożądane objawy. Choroba jednak mija sama i nie jest wymagane specjalistyczne leczenie.
Ortostatyczne zawroty głowy
Ten rodzaj dolegliwości pojawia się podczas podnoszenia się z pozycji siedzącej lub leżącej. Po wyprostowaniu się robi się czarno przed oczami, co jest wywołane nagłym przemieszczaniem się krwi w organizmie. Wszystko jednak bardzo szybko wraca do normy.
Podciśnienie ortostatyczne może być spowodowane przyjmowaniem leków obniżających ciśnienie krwi.
Arytmia i zaburzenia pracy serca
Zawroty głowy, a nawet utrata przytomności, mogą pojawić się w przypadku niektórych chorób serca. Chodzi tu zarówno o przyśpieszony jak i zwolniony rytm serca, a także migotanie przedsionków oraz zapalenie mięśnia sercowego.
Zawroty głowy w podeszłym wieku
Już po ukończeniu 60 roku życia te dolegliwość można odczuwać przy ruchach głową w górę i w bok. Może to być związane ze stwardnieniem lub zwężeniem tętnic szyjnych w następstwie zmian starczych kręgosłupa.
Czerwienica lub poliglobulia
Jest to dość rzadka choroba polegająca na nadmiernej produkcji czerwonych krwinek. Oprócz zawrotów głowy objawami są: uczucie zmęczenie i gorąca, bóle głowy i silne zaczerwienienie twarzy.