Plaster kantarydynowy jest to tzw. środek pryszczący, pryszczydło, stosowany jako metoda wspomagająca samoregulację i oczyszczanie organizmu.
Leczenie różnego rodzaju schorzeń przy użyciu środków pryszczących było i jest nadal jedną z najczęściej stosowanych metod medycyny alternatywnej.
W tym celu wykorzystuje się się oprócz kantarydyny skoncentrowany chrzan, musztardę, pieprz.
Plaster kantarydynowy jest najskuteczniejszym i najwygodniejszym środkiem pryszczącym. Zawiera kantarydynę- toksyczną substancję czynną otrzymywaną z wysuszonej hiszpańskiej muchy. Substancja ta działa silnie pryszcząco na skórę i błony śluzowe.
Kantarydyna jest dostępna w aptekach w postaci maści lub plastra wygodnego w użyciu. Plaster nakłada się na skórę, możliwie najbliżej ogniska zapalnego,a po pewnym czasie w miejscu tym powstaje pęcherz.
Kantarydyny wykazuje działanie ściągające i oczyszczające.
Plastra kantarydynowego nie należy nakładać na skórę podrażnioną, w pobliżu błon śluzowych oraz na skórę wyjątkowo delikatną. Grozi to bowiem poważnym uszkodzeniem skóry.
Z zabiegu należy również wyłączyć okolicę nerek.
DZIAŁANIE:
ściągające
przeciwzapalne
przeciwbólowe
przeciwskurczowe
poprawia ukrwienie i unerwienie skóry
Plaster stosuje się w reumatyczno-artretycznych schorzeniach stawów.
Dolegliwości i bóle stawów ustępują gdyż stare zbliznowacenia znikają, a nagromadzone resztki produktów przemiany materii ulegają resorpcji.
Metoda plastra kantarydynowego ma także zastosowanie w leczeniu bólu i zawrotów głowy, chorób narządów jamy brzusznej, schorzeń uszu i oczu, astmy, dusznicy bolesnej oraz nerwobóli.
Zasady:
Zabieg należy rozpocząć rano, ponieważ możliwe jest wystąpienie piekącego bólu, który uniemożliwiłby spokojny sen w nocy.
Miejsce nałożenia plastra należy zdezynfekować i wygolić.
Plaster przykłada się delikatnie do skóry i tylko lekko przymocowuje przylepcem.
Ważne żeby plaster był założony luźno, ponieważ pęcherz stopniowo powiększa się.
Na plaster nakłada się następnie sterylną gazę opatrunkową.
Po 12-24 h powstaje dobrze wypełniony pęcherz.
Potem plaster odkleja się i przekłuwa pęcherz. Zawartość pecherza usuwa się.
Następnie nakłada się specjalną maść i opatrunek jałowy.