Co to sa zaburzenia mowy?
Każde dziecko potrzebuje czasu, aby nabyć zdolność artykulacji mowy. O zaburzenaich w tym względzie mówimy wtedy, gdy rozwój mowy u dziecka przebiega duzo wolniej niż u jego rówieśników lub maluch popełnia błędy, których nie koryguje w miarę postępu nauki. Błędy w postaci jakania lub zacinania się są zjawiskiem naturalnym w okresie nabywania umiejetności artykulacji mowy. Problemem stają się wówczas, gdy nei znikną w miarę upływu czasu. Jakanie, które utrzymuje się po szóstym roku zycia mozę przetrwać do wieku dorosłego.
Przyczyny zaburzeń mowy
Żródłem wad wymowy moga być defekty lub choroby narządu mowy, zahamowania rozwoju pewnych ośrodków mózgowych, zaburzenia funkcjonalne aparatu mowy lub mózgu, głuchota oraz zaburzenia natury psychicznej.
Przyczyną wad wymowy u dziecka moze być również przykład ze strony rodziców, którzy w rozmwoei z dzieckiem posługują się tzw. dziecinną mową.
Jakanie się
Jakanie jest jedną z wad wymowy. Polega ona na opuszczaniu pojedyńczych głosek lub zgłosek albo zastepowaniu ich innymi. Dziecko posiada prawidłowy zasób slownictwa i tworzy poprawne gramatycznie zdania. Jakanie może się utrzymywać do piątego roku życia.
Istnieją różnorodne przyczyny jakania się: ogólne opóźnienie w rozowju mowy u dziecka, wady słuchu, uszkodzenie mózgu, porażenia lub skaleczenia warg oraz wady zgryzu. U dzieci prawidłowow rozwiniętych umysłowo i nie wykazujących wad słuchu, leczenie jąkania nie powinno sprawić wiekszych trudności.
Seplenienie
Jest to wada wymowy polegająca na nie wymwaianiu głoski "s". Wymawianie głosek "s", "sz", "ch", "r" oraz "cz" sprawia maluchom największe trudności. Dopiero wtedy, gdy dziecko posiada prawidłowo autonomicznie ukształtowany zgryz, jest w stanie prawidłowo wymawiać słowa zawierające te głoski.
Do przyczyn seplenienia należą zaburzenia motoryki jamu ustnej, wady słuchu, zbyt krótkie podniebienie miękkie, naśladowanie złych przykładów oraz zaburzenai natury psychicznej.
Mówienie przez nos
Ta wada wymowy polega na angażowaniu nosa przy wymawaiaiu dźwieków. Nosowanei u dorosłych najczęściej wynika wyłącznie z przyzwyczajenia. Do anatomicznych przyczyn nosowania należą:
-nieprawidłowość w budowie podniebienia,
-porażenie podniebienia miękkiego,
-powiększone migdałki podniebienne lub gardłowe.
Mówienie przez nos moze być również skutkiem operacji narządów obszaru gardła np. migdałków. Wady anatomiczne podniebienia w większości przypadków leczy się w drodze zabiegów operacyjnych. Czasem pożądane rezultaty osiąga się dzięki zajęciom z logopedą.
Zacinanie się
Zacinanie się polega na zaburzenia płynności wymowy. Przy próbach mówienia zdania mówiacy zatrzymuje się nagle powtarzając - zazwyczaj na poczatku zdania- pojedyńcze słowa lub głoski. Zdania na temat przyczyn tego rodzaju wady wymowy są podzielone. Stwierdzono, ze skłonnośc do zacinanaia się jest uwarunkowana genetycznie. Do czynników zwiększajacych jej występowanie jest nieśmiałość, niepewność, opóźnienie w rozwoju mowy oraz wystepowanie wady u rodziców.
Niewyraźne mówienie
Wada ta jest zazwyczaj uwarunkowana gentycznie i charakteryzuje się chaotycznym, szybkim i niewyraźnym sposobem mówienia. Mówiący połyka pojdyńcze głoski lub całe słowa. Niewyraxne mówienie jest zwyczajnym zjawiskiem u dzieci między 3 a 5 rokiem życia. terapia nie jest łatwa, gdyż pacjenci należa do osób wyjątkowo niecierpliwych, którym trudno przychodzi zmiana sposobu mówienia.