Kąpiele borowinowe i błotne są stosowane od stuleci w celach leczniczych.
Kąpiele błotne
Błoto nie zawiera żadnych bakterii. Przejmuje ono substancje z organizmu albo ze skóry. Błoto ma działanie oczyszczające. Dzieje się tak w wyniku zahamowania procesu rozkładu substancji organicznych, spowodowanego działaniem błota i gliny. Bakterie wpływające na ten rozkład nie mogą odnaleźć w glince odpowiedniego pożywienia, co oznacza, że nie mogą się rozwijać i rozmnażać.
Części składowe błota zależą od jego rodzaju. Z reguły błoto składa się:
-kwasu krzemowego
-glinki
-tlenku żelaza
-tlenku potasu
-tlenku alkalicznego
-tlenku magnezu.
Początkowo błoto pozbawia organizmu dużej ilości ciepła. Zasychając na skórze, ma ono właściwości wchłaniające, odprowadzające i wydalające.
Stosowane są one także w celach kosmetycznych do skóry tłustej.
Kąpiele borowinowe
Borowina to wilgotna ziemia pochodząca z torfowisk lub muł wraz z ciałami humusowymi ? produktami procesu gnicia, pochodzenia roślinnego. W zależności od położenia geograficznego wyróżnia się ziemię borowinową wysoką, przejściową i niską.
Najważniejsze składniki borowiny to:
-sole, kwasy huminowe,
-bituminy
-aminokwasy
-węglowodany rozpuszczalne
-białka
-substancje estrogenne pochodzenia roślinnego.
Gdzie stosuje się kąpiele błotne i borowiny?
Kąpiele borowinowe odprężają, oczyszczają i wzmacniają. Ukrwienie poprawia się, krążenie zostaje pobudzone. Kąpiele borowinowe zalicza się do terapii wykorzystujących ciepło. Dzięki temu działają poprzez skórę na wnętrzności. W przypadku osób cierpiących na choroby reumatyczne i choroby przemiany materii, po regularnym stosowaniu kąpieli borowinowych można zauważyć poprawę. Przyjemne i kojące ciepło borowiny osłabia bóle występujące w stawach.
Kąpiel borowinowa wpływa również na ogólną poprawę samopoczucia i ma działanie odprężające.
Kąpiele błotne stosuje się podobnie jak borowinowe w schorzeniach skóry i przemiany materii, a także w schorzeniach narządów rodnych.