Terapia przy użyciu pijawek ma na celu upuszczenie krwi. W ubiegłych stuleciach była to bardzo popularna metoda leczenia. Dziś stosuje się ją rzadko, jakkolwiek w niektórych przypadkach użycie jej daje o wiele szybsze i lepsze efekty niż lecenie konwencjonalne.
Upuszczanie krwi za pomocą pijawek przeprowadza się w prosty sposób; do skry przystawia się jedną lub więcej pijawek, która wpija się mocno w głąb, aż pojawi się krew. Wtedy wysysają krew aż do nasycenia się nią i odpadają. Proces ten trwa do 15 do 45 minut. Następnie pijawki są zatruwane w roztworze octu lub alkoholu.
Zastosowanie pijawek:
-zapalenie żył
-skrzepy krwi (skrzeplina)
-procesy zapalne
-wzmocnienie odporności
-zapalenie jąder
-bóle głowy, migreny
Zarówno upuszczanie krwi przy pomocy pijawek, krwiaki po postawionych bańkach, jak i oddawanie krwi w stacjach krwiodawstwa, maja ożywczy wpływ na cały organizm. Polega on na tym, że pobudzone zostaje tworzenie nowych krwinek. Rozcieńczenie krwi ożywia system obronny i inne funkcje ustroju.
Metoda przystawiania pijawek wpływa ponadto korzystnie na właściwości transportowe krwi.
Czy ta metoda jest bezpieczna?
Zazwyczaj nie niesie ona za sobą żadnego ryzyka, ale nie można jej stosować u pacjentów cierpiących na zaburzenia krzepliwości krwi. Tylko doświadczeni terapeuci mogą przystwiać pijawki do miejsc położonych w pobliżu żylaków, ponieważ nieumiejętne przystawienie pijawki może skutkować uszkodzeniem żył.