Niemal 1/3 internautów miała kontakt seksualny z osobą poznaną w sieci, 4 na 5 osób korzysta z internetu w poszukiwaniu informacji związanych z seksem, a co czwartej kobiecie proponowano w sieci kontakt seksualny w zamian za wynagrodzenie. Przedstawiamy wyniki badania seksualności polskich internautów przeprowadzonego na zlecenie firmy Polpharma, w którym wzięło udział ponad 10 000 Polaków.
Informacje o badaniu
Badanie seksualności polskich internautów zostało zrealizowane na przełomie 2009 i 2010 roku. Celem badania była analiza zwyczajów seksualnych oraz zdrowia seksualnego Polaków (problemy, szukanie pomocy u specjalisty, stosowane środki poprawiające życie seksualne). Badanie stanowi element realizowanej przez Polpharmę kampanii informacyjnej na temat zdrowia seksualnego, w skład której wchodzą także takie inicjatywy, jak Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego (OPZS), strona zlotysrodek.com poświęcona tematyce zdrowia i życia seksualnego, debaty na temat zdrowia seksualnego oraz działania w społecznościach online (m.in. Facebook.com/sekstozdrowie).
Autorem pytań do ankiety jest znany polski seksuolog i badacz naukowy ? prof. dr hab. Zbigniew Izdebski. Badanie zostało udostępnione respondentom za pomocą kwestionariusza na stronie WWW (CAWI, ang. Computer Assisted Web Interview). Internauci kierowani byli do ankiety z różnych stron internetowych, w tym zapewniającego największy przekrój demograficzny serwisu społecznościowego nasza-klasa.pl. Ostatecznie ankietę wypełniło ponad 10 tysięcy osób.
Badanie zostało podzielone na 3 części. W każdej z nich omówione jest oddzielne zagadnienie w relacji seks ? internet. W pierwszej części znalazły się pytania związane
z satysfakcją seksualną, druga część dotyczy zdrowia seksualnego, a ostatnia poświęcona jest tematyce seksu i zdrady w internecie.
Wybrane wyniki badania
1.Satysfakcja seksualna
Z badania wynika, że przeciętny wiek inicjacji seksualnej polskiego internauty wynosi 18,8 lat. Respondenci najczęściej wskazują, że w ciągu życia mieli 2 lub 3 partnerów
seksualnych. Kobiety częściej niż mężczyźni przyznają się do kontaktów seksualnych z osobami tej samej płci.
Internauci najczęściej deklarują odbywanie 2-3 stosunków seksualnych w ciągu tygodnia.Najaktywniejsze są pod tym względem osoby w wieku 25-30 lat. Deklarowana średnia długość stosunku wynosi 17,8 minuty. Ponad połowa internautów odczuwa spełnienie podczas aktu seksualnego. Najczęściej przeżywają je osoby w wieku 36-40 lat.
Z badania wynika, że ponad 2/5 badanych, którzy przeszli inicjację seksualną, wykorzystuje środki urozmaicające życie seksualne. Najczęściej wykorzystywane są w tym celu obecne na rynku żele oraz bielizna erotyczna. Seks oralny uprawia 4/5 internatów, a dwa razy mniej zadeklarowało, że odbyło stosunek analny. Do masturbacji przyznała się większość badanych - 95% mężczyzn i 85% kobiet.
Zdecydowana większość pytanych internautów jest zadowolona ze swojego życia seksualnego. Co prawda zadowolenie maleje wraz z wiekiem, jednak nie jest to spadek znaczny. Jeżeli chodzi o obawy dotyczące życia seksualnego, to kobiety najczęściej wskazywały ocenę atrakcyjności przez partnera/partnerkę, a mężczyźni ? ocenę sprawności seksualnej przez partnerkę/partnera.
Polscy internauci przyznają się do kontaktów poza związkiem (2/5 badanych). Częściej zdradzają mężczyźni niż kobiety. Stosunek do wiary deklarowany przez respondentów miał wpływ na wyniki ? do zdrady przyznała się 1/3 wierzących i praktykujących w porównaniu z ponad połową wierzących i niepraktykujących oraz niewierzących.
2.Zdrowie seksualne polskich internautów
Z raportu otrzymujemy informacje na temat zagadnień dotyczących zdrowia seksualnego polskich internautów. 2/3 respondentów miała problemy związane z seksem, jednak internauci niechętnie zgłaszają się do specjalisty ? po pomoc profesjonalną udało się tylko 6,7% respondentów. Rzadko również sięgano po środki farmakologiczne poprawiające sprawność seksualną (mniej niż 10%), dotyczyło to zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Z pytaniem na temat seksu respondenci najchętniej zwróciliby się do przyjaciela (kobiety) lub seksuologa (mężczyźni). Tylko połowa osób, które miały kontakty seksualne poza związkiem, podczas ostatniego takiego kontaktu użyła prezerwatywy. Używanie prezerwatywy w takiej sytuacji jest znacznie bardziej rozpowszechnione wśród młodszych respondentów (poniżej 35 r.ż.).
3.Seks w internecie
Do kontaktu seksualnego z osobą poznaną w Internecie przyznaje się 3 na 10 respondentów ? najczęściej są to osoby w wieku 26-30 lat. 2/5 respondentów rozmawia na tematy seksu z osobami poznanymi w Internecie. Jednak internauci w zdecydowanej większości (ponad 89%) oceniają seks wirtualny jako mniej satysfakcjonujący od seksu ?w realu?.
Internet stanowi źródło informacji o seksie dla większości badanych (4 na 5 respondentów). Treściami poszukiwanymi w internecie były najczęściej materiały o charakterze erotycznym (mężczyźni) oraz porady dotyczące technik seksualnych (kobiety).
1/3 pytanych przyznała, że odbyła stosunek seksualny z osobą poznaną w internecie. Co czwartej kobiecie korzystającej z Internetu proponowano kontakt seksualny w zamian za wynagrodzenie. Rozumienie zdrady w internecie jest inne wśród kobiet i wśród mężczyzn. Podejście mężczyzn jest znacznie bardziej przyzwalające.