Co to jest obniżenie macicy?
Macica jest położona pośrodku, wewnątrzotrzewnowo w miednicy małej. W tym prawidłowym położeniu utrzymuje ją tak zwany aparat wieszadełkowy, składający się z różnego rodzaju więzadeł, oraz aparat podporowy, który stanowią mięśnie dna miednicy małej.
Kobiety cierpiące na obniżenie macicy odczuwają często parcie na mocz połączone z niekontrolowanym oddawaniem moczu oraz zaburzeniami oddawania stolca. Nierzadko zaburzeniu temu towarzyszą też bóle krzyża. W przypadku, gdy szyjka macicy, wystaje poza pochwę, mówi się o wypadnięciu macicy.
Jakie są objawy tego schorzenia?
-uczucie ucisku w podbrzuszu
-bóle krzyża
-częste parcie na mocz
-nietrzymanie moczu
-stany zapalne pęcherza i szyjki macicy
-zaparcia
-przedłużające się krwawienia miesięczne
Jakie są przyczyny obniżania macicy?
Przemieszczanie się narządów wewnętrznych może nastąpić na przykład na skutek osłabienie podtrzymujących je mięśni lub więzadeł, przeciwdziałających sile ciążenia. Macica, z powodu swego umiejscowienia - jest narządem bardzo nisko położonym w miednicy - jest wyjątkowo narażona na skutki działania siły ciężkości.
Duże obciążenie
Zarówno zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, jak i osłabienie oraz uszkodzenia przepony miednicy mogą być przyczyną obniżenia się macicy. Dlatego też wszystkie czynniki, wpływające na podwyższenie ciśnienia w jamie brzusznej, mogą pośrednio przyczynić się do obniżenia, a nawet do wypadnięcia macicy.
Częstymi przyczynami obniżenia macicy są również:
-ciężka praca fizyczna,
-nadwaga,
-szybko następujące po sobie ciąże,
-porody z powikłaniami
-okres pomenopauzalny
Jak się leczy obniżenie macicy?
W łagodnych przypadkach skuteczna może okazać się odpowiednia gimnastyka lecznicza. Niekiedy wystarcza także noszenie przez kobietę specjalnych krążków, które zakłada się w pochwie dla podtrzymania macicy.
Jeśli jednak obniżenie jest znaczne, konieczne jest leczenie chirurgiczne. Niekiedy podejmuje się np. leczenie rekonstrukcyjne, polegające na skróceniu oraz wzmocnieniu więzadeł podtrzymujących macicę.
Kiedy warto zgłosić się do lekarza?
Zastosowanie odpowiedniego leczenia często pomaga uniknąć operacji. Ponieważ niewielkie obniżenie macicy nie powoduje raczej dolegliwości, wykrywa się je nieraz dopiero podczas profilaktycznych badań ginekologicznych.