Chiropraktyka (kręgarstwo), jest manualną metodą leczenia kręgosłupa i stawów.
Stosowana była już od najdawniejszych czasów w wielu kulturach, np. przez Greków, Chińczyków, Egipcjan i Indian. Nazwa pochodzi od greckiego słowa cheir, które oznacza rękę.
Chiropraktyka może być wykonywana wyłącznie przez specjalnie wyszkolonych terapeutów.
Jest to oczywiste, bowiem jest ona ingerencją w kręgosłup, przez który biegnie delikatny rdzeń kręgowy. Jeden nieprawidłowy chwyt może spowodować fatalne następstwa, nawet paraliż.
W chiropraktyce głównym obszarem oddziaływania jest kręgosłup. Szereg chorób spowodowanych jest przesunięciem lub nieprawidłowym położeniem poszczególnych kręgów lub krążków między kręgowych.
Chiropraktyk musi doskonale znać anatomię kręgosłupa i na podstawie zdjęcia rentgenowskiego, a czasami tylko na podstawie obserwacji pacjenta rozpoznać nieprawidłową pozycję poszczególnych kręgów lub nawet całych grup kręgów.
Zwłaszcza w naszej cywilizacji przyswoiliśmy sobie wiele niezdrowych i nienaturalnych postaw ciała, które powodują nadmierne i nierówne obciążenie.
Kręgosłup jest ruchomym systemem narządów utrzymywanym w równowadze przez mięśnie, ścięgna i więzadła. Reaguje na wszystkie obciążenia, także te nieprawidłowe.
Chiropraktyk stosuje szereg metod rozciągania i naciągania, za pomocą których najpierw delikatnie rozdziela nieprawidłowo położone względem siebie kręgi, aby następnie umieścić je ostrożnie we właściwej pozycji.
PRZECIWSKAZANIA:
nowotwory i przerzuty w okolicy kręgosłupa
świeże złamania kości
zapalenia trzonów kręgów
ostre stany choroby Bechterewa
zniekształcenia kości, więzadeł, naczyń krwionośnych