Alergia na kurz domowy. Domowe sposoby na alergię. jak zapobiegać alergii? | Ochoroba.pl
31.07.2021 Dziś imieniny Ignacego, Lodomiry, Romana

Wiedza użytkowników: porady

Alergia na kurz domowy. Domowe sposoby na alergię. jak zapobiegać alergii?

avatar
Autor:
Wiek:
44 lat
Miasto:
Radom
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
imageDlaczego cierpimy na alergię na kurz?
Roztocza kurzu domowego są odpowiedzialne za występowanie alergii w około 85 przypadków. Znacznie częściej do występowania tej dolegliwości przyczyniają się pleśnie, które występują w kurzu domowym. Ostatnie dowody naukowe obalają mit na temat występowania roztoczy w pościeli i poduszkach.


Alergię na kurz domowy jednak najbardziej nasilają się w okresie ciepłych pór roku, pomimo tego, że w okresie grzewczym ich poziom w mieszkaniach jest na stałym poziomie. Spowodowane jest to tym, że w cieplejszych porach roku częstsze są uczulenia na pyłki roślin, które zakłócają procesy immunologiczne i powodują powstanie odczynów alergicznych na kurz domowy.

 


Za przyczynę występowania alergii na kurz domowy uważa się także podłoże psychiczne. Z tego też względu ludzie żyjący w stresie częściej cierpią z powodu tego typu reakcji alergicznych.


Domowe sposoby na alergię?


1.Wymian dywanów

Dla osób cierpiących na alergię poleca się grubo tkane chodniki, wykładziny korkowe albo parkiet, gdyż w tych warunkach pleśnie nie mają zbyt korzystnych warunków do rozwoju.


2.Materace w folii plastikowej

Zabezpieczenia materaca folią plastikową zapobiega przedostaniu się złuszczonych naskórków do materaca, którymi żywią się roztocza. Również z materaca uniemożliwione zostaje wydostanie się alergenów w postaci ekskremantów roztoczy.  


3.Odpowiednie zabawki dla dzieci

Dzieciom cierpiącym na alergię należy z otoczenia usuną pluszaki, gdyż zbierają one bardzo dużo kurzu.


4.Skórzane meble
Warto przy zakupie lub wymianie mebli zdecydować się na te, wykonane ze skóry. W tego typu meblach gromadzi się o wiele mniej kurzu niż w meblach wyściełanych materiałem.


5.Odpowiednia kołdra

Dla osób cierpiących na alergię wskazane jest sypianie pod pościelą syntetyczną, którą łatwiej jest prać oraz uniemożliwia ona rozwój roztoczy. W przypadku kołdry z pierzy należy ja bardzo często wietrzyć oraz w miarę możliwości suszyć na grzejniku.


6.Wietrz pomieszczenia
Utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza na poziomie 50-60% pomaga zapobiegać rozwojowi pleśni i innych alergenów. Wilgotność w pomieszczeniach można kontrolować za pomocą odpowiednich  przyrządów pomiarowych, a częste wietrzenia zmniejsza tę wartość.


7.Piżamy

W pokoju sypialny nie powinno się przebierać. W trakcie zmiany ubrań złuszczony naskórek spada na pościel co dostarczą roztoczom pożywienia do rozwoju. Z tego też powodu należy sypiać w piżamach, by złuszczająca się skóra nie była pożywką dla roztoczy.


8.W pokoju sypialnym należy również unikać zbiorników kurzy, które głównie stanowią zasłony, otwarte półki, rośliny doniczkowe. Również osoby cierpiące na alergię powinny powstrzymać się przed pracami porządkowymi bezpośrednio związanymi z usuwaniem kurzu.    Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT