Alergia - Światowy Tydzień Alergii - Czy w Polsce jest coraz więcej alergików? info. prasowa | Ochoroba.pl
18.09.2021 Dziś imieniny Ireny, Irminy, Stanisława


Alergia - Światowy Tydzień Alergii - Czy w Polsce jest coraz więcej alergików? info. prasowa

Światowa Organizacja Alergii (WAO) ogłosiła Światowy Tydzień Alergii, aby zwrócić uwagę na globalny wymiar problemu alergii. Skąd decyzja o nagłośnieniu tego problemu?

Według danych Światowej Organizacji Alergii 30-40% ludzi na świecie cierpi z powodu alergii.

Czym właściwie jest alergia?  Według aktualnej wiedzy na jej temat, alergia to nadmierna i nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego. Gdy jesteśmy narażeni na działanie alergenu, nasz organizm odbiera sygnały, które zmuszają go do obrony. Reakcja alergiczna to wynik nadwrażliwości układu immunologicznego, który znajdujące się np. w atmosferze lub pożywieniu czynniki interpretuje jako zagrożenie dla organizmu. Częstymi nieprawidłowymi reakcjami organizmu przy kontakcie z alergenem są np. katar alergiczny, trudności z oddychaniem, opuchlizna. Mogą również wystąpić również wypryski alergiczne i inne reakcje skórne.

Wyniki badań epidemiologicznych

W ramach programu ?Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce? przebadano 22,5 tyś. osób z 8 największych miast w Polsce oraz Zamojszczyzny. Wyniki pokazały, że u prawie co drugiego Polaka można stwierdzić alergię na powszechne alergeny tzw. alergeny powietrzno?pochodne. Porównując kraje Europejskie, Polska należy do najbardziej dotkniętych tym problemem zdrowotnym  regionów. W podobnej sytuacji jest również Wielka Brytania oraz Niemcy. Zestawienie badań epidemiologicznych z ostatnich 20 lat, wykazuje stale rosnący wzrost zachorowań na alergię, a prognozy pokazują, że nie ma szans na spadek liczby osób cierpiących na choroby alergiczne.

Możliwości diagnostyczne

Najbardziej miarodajnym badaniem w kierunku alergii jest wykonanie badania na obecność specyficznych przeciwciał w krwi. Polegają one na oznaczeniu przeciwciał klasy IgE, które powodują reakcję alergiczne.


Kiedy należy przeprowadzić badanie?

? U niemowląt i małych dzieci, ponieważ testy skórne są niemiarodajne
? Gdy istnieje ryzyko reakcji uogólnionych (np. alergie na jady owadów), wówczas testy skórne mogą być niebezpieczne dla życia
? Gdy pacjent przyjmuje leki przeciwalergiczne lub inne uniemożliwiające ocenę wyników testów skórnych
? U chorych, u których nie można wykonać testów skórnych z powodu chorób skóry lub dermografizmu.

Czy można wykonać badanie małemu dziecku?

Testy na alergię z krwi można wykonać nawet u niemowląt, ponieważ specyficzne przeciwciała IgE tworzone są wewnątrzmacicznie. Wynik badania jest ważny ok. 6-12 miesięcy, ponieważ dziecko uczulone na jeden alergen, może uczulić się na kolejne alergeny, dlatego wskazane jest ponowne badanie. Sam wynik pozytywny testu nie musi oznaczać alergii. Badania laboratoryjne zawsze interpretuje się w oparciu o objawy występujące u pacjenta.

Materiał nadesłany przez producenta różnego rodzaju testów do diagnostyki chorób autoimmunologicznych, firmę EUROIMMUN Medizinische Labordiagnostika AG. Redakcja Ochoroba.pl nie odpowiada za treść materiału ani nie potwierdza prawdziwości tez i informacji przedstawionych w tekście.

natura kobieta.jpg


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT