Niepożądane interakcje leków - jak im zapobiec? | Ochoroba.pl
13.05.2021 Dziś imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Wiedza użytkowników: lekarze

Niepożądane interakcje leków - jak im zapobiec?

avatar
Autor:
Wiek:
--- lat
Miasto:
Płeć:
0
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image
U 30% pacjentów zażywających leki stwierdza się potencjalnie niekorzystne interakcje. Dlatego z troski o maksymalizację bezpieczeństwa pacjenta w ramach Bazy Leków i Środków Ochrony Zdrowia (BLOZ) powstała specjalistyczna baza danych o no niepożądanych interakcjach leków. Jakie możliwości daje?

Baza Interakcji w ramach Bazy Leków i Środków Ochrony Zdrowia powstała w pierwszej połowie lat 90-tych i cały czas trwa jej systematyczna aktualizacja. Do tej pory rejestruje 35 721 interakcji pomiędzy 1 371 substancjami leczniczymi znajdującymi się w lekach dopuszczonych do obrotu. Za pomocą codziennych elektronicznych raportów, specjaliści powiadamiani są o najnowszych doniesieniach pojawiających się w piśmiennictwie naukowym.

W tym momencie prawie 70% z zarejestrowanych interakcji ocenionych jest jako wymagające ostrożności i monitorowania skutków leczenia, a kolejne dwa i pół tysiąca stanowić może bezpośrednie zagrożenie. Znajomość niekorzystnych interakcji leków ma przyczyniać się do zwiększania bezpieczeństwa farmakoterapii służąc pacjentom oraz lekarzom i farmaceutom posługującym się systemami informatycznymi. Baza Interakcji może pomóc w zapobieganiu tak poważnym schorzeniom, jak zaburzenia rytmu serca, krwotoki, uszkodzenia wątroby czy nerek.

Szacuje się, że interakcje leków stanowią przyczynę ok. 3% hospitalizacji. Dzieje się tak, ponieważ nie ma leków całkowicie pozbawionych działań niepożądanych. Im więcej preparatów zażywanych jednocześnie, tym ryzyko szkodliwego oddziaływania również wzrasta. Liczba interakcji, w które może wchodzić dana substancja zależy od wielu czynników, jak sposoby jej wchłaniania, cele terapeutyczne, na które działa, a także metabolizm pacjenta. Wiedza na temat interakcji pomiędzy lekami stale ewoluuje, dlatego tak ważna jest systematyczna aktualizacja bazy.

Cały czas jesteśmy narażeni na niekorzystne oddziaływanie leków - należy jednak dążyć do minimalizowania takiej ewentualności. Niezwykle istotne jest uświadomienie sobie istniejącego zagrożenia, zarówno przez pacjenta, jak i lekarza czy farmaceutę. Wiedza na temat interakcji bardzo szybko się zmienia, dlatego należy kłaść nacisk na stały i rzetelny monitoring -  do tego dążą eksperci pracujący nad Bazą Interakcji Leków.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze miesięcznika OSOZ.


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT