08.12.2021 Dziś imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza

Leksykon

LIPA DROBNOLISTNA I SZEROKOLISTNA (Tilia cordata, Tilia platyphyllos)lipa drobnolistna.jpg

Wiadomości ogólne

Lipa jest popularnym drzewem w Polsce i całej Europie.

Działanie lecznicze

SUROWCE LECZNICZE: kwiatostan lipy. Uwaga! Zbierać należy jedynie lipę szeroko- i drobnolistną (na zdjęciu lipa drobnolistna). Nie należy zaś zbierać lipy srebrzystej (Tilia argentea), którą można poznać po srebrzystej barwie spodów liści.

WŁAŚCIWOŚCI: napotne, uspokajające, osłaniające (śluzowe), żółciopędne, poprawiające przemianę materii.

Od wieków znane jest napotne działanie lipy. Dlatego wykorzystuje się ją w leczeniu przeziębień, grypy, anginy, a także w zapaleniach płuc i oskrzeli. Ponadto zawarte w kwiatach lipy związki czynne mają działanie moczopędne oraz pobudzają wydzielanie gruczołów trawiennych, zwiększając wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Z tego powodu możemy mówić o poprawianiu procesów trawienia i przyswajania pokarmów oraz. Bogata zawartość śluzów działa osłaniająco na śluzówkę żołądka, zapobie­ga samostrawieniu.

Warto wiedzieć, że wywary z lipy mają delikatne działanie uspokajające. Dlatego może być ona z polecana osobom skarżącym się na nerwobóle, przemęczenie i wyczerpanie, na znużenie przy pracujący umysło­wej oraz na słabą koncentrację.

Z kolei wyciągi z lipy stosować możemy do płukania ust i gardła. Używane do płukania włosów wzmacniają je i zapobiegają ich wypadaniu. Dobrym pomysłem w przypadku nerwobóli i bólów kostnych są kąpiele z dodatkiem wyciągu z lipy.

Przepisy stosowania

NAPAR. Przygotowujemy go w następujący sposób: łyżkę suszonych kwiatów umieszczamy w naczyniu i zalewamy szklanką wody. Odstawiamy całość na ok. 15 minut. Po przecedzeniu pijemy w 2-3 porcjach (przy przeziębieniach, anginach, grypie). Napar dodajemy również do kąpieli kosmetycznych i leczni­czych. Warto przy grypie i przeziębieniach łączyć napar z sokiem czy naparem z malin.

ODWAR. Przygotowujemy go w proporcji 4 łyżki surowca na 1 litr wody. Gotujemy całość przez ok. 15 minut. Gdy odwar ostygnie, przecedzamy go. Używamy do płukania gardła, ust, błon śluzowych oraz dodajemy do kąpieli.

MIESZANKI ZIOŁOWE. Lipę można łączyć z ziołami o podobnym działaniu. W mieszan­kach wykrztuśnych z liśćmi podbiału i zielem pierwiosnka. W mieszankach uspokajających możemy mieszać ją z melisą i kozikiem lekarskim.

Zbiór i konserwacja

Kwiatostany zrywamy w okresie kwitnienia, czyli w końcu czerwca i lipcu. Kwiaty zrywamy na początku kwitnienia, wybierając te, które nie są przekwitnięte. Zrywamy kwiatosta­ny składające się z 3-9 kwiatów zrośniętych z podsadką.

Suszenie przeprowadzamy rozkładając kwiaty cienką warstwą na papierze w ciemnym, przewiewnym pomieszczeniu. Suszenie powinno być przeprowadzana w temperaturze do 40°C.

Po wyschnięciu surowiec przechowujemy w zamknię­tych szczelnie pudełkach.

Substancje lecznicze

Kwiat lipy zawiera: olejek eteryczny, związki śluzowe, flawonoidy, fitosterole, trójterpeny oraz kwasy organiczne.

Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT