29.03.2024 Dziś imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona

Leksykon

JEMIOŁA POSPOLITA (Viscum album)



jemiola jemioła nadciśnienie tętnicze bicie serca.jpg

Wiadomości ogólne

Jemioła jest półpasożytem występującym na drzewach. Spotkać można ją na terenia całej Europy i Azji. W Polsce szczególnie dużo jemioły zobaczyć można w okolicach Andrzejowa pod Łodzią.

Właściwości tej rośliny znane były od tysiącleci. Pisali na jej temat w starożytności Pliniusz i Teofrast. Galowie uważali ją za dar niebios, a obrzęd jej ścinaia odbywał się szóstego dnia po nowiu i dokonywano tego złotym sierpem, zbierający zaś ubrani byli w białe szaty. Szczególnie ceniono jemiołę, która wyrosła na dębie.

Obecnie jemioła jest często używana do przystrajania domów w czasie świąt Bożego Narodzenia. Zwyczaj ten wywodzi się z krajów skandynawskich, gdzie wieszano w tym okresie jemiołę pod sufitem, gdyż odpędzać miała od domu demony i uroki.

Jemioła pospolita pasożytuje głównie na gałęziach drzew liściastych - na topolach, klonach, brzozach, lipach, rzadko na dębach. Niekiedy wyrasta także na drzewach iglastych (np. na sośnie).

Roślina ta osiąga do około pół metra wysokości. Charakterystyczna są oliwkowozielone, widlasto rozgałęziające się pędy jemioły są oraz grube, podługowate i skórzaste liście.

Kwitnie w lutym i marcu. Owocem jemioły są z kolei białe lub żółtawe nibyjagody. Dojrzewają one od listopada do stycznia i zawierają od 1 do 3 twarde nasiona.

Warto wiedzieć, że siła i skuteczność działania wyciągów z jemioły zależy od dwóch czynników: żywiciela, tzn. rośliny na której wyrasta jemioła, oraz od okresu zbioru. W tym ostatnim względzie warto powiedzieć, na najodpowiedniejszym czasem do zbioru jemioły, jest okres zimowy.

Jemioła występuje także pod nazwami: jemioła biała, starzęśla.

Działanie lecznicze

SUROWCE LECZNICZE: ulistnione wierzchołki rośliny razem z kwiatami i owocami.

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE: obniżające ciśnienie tętnicze krwi, uspokajające serce, moczopędne.

Wyciągi z jemioły przede wszystkim obniżają ciśnienie krwi. Dlatego w łagodniejszych postaciach nadciśnienia tętniczego jemioła może być stosowana jako jedyny lek. Oczywiście w zaawansowanych postaciach nadciśnienia nie jest to wystarczający środek i trzeba stosować również inne leki, ale długotrwałe podawanie wyciągów z jemioły może pozwolić na obniżenie ich dawek. Takie leczenie powinno jednak być wpierw uzgodnione z lekarzem.

Związki czynne zawarte w jemiole spowalniają przyspieszone bicie serca biorące się z nadmiernego pobudzenia układu nerwowego. Znoszą u kobiet w okresie przekwitania przykre objawy dolegliwości sercowych. Ponadto jemioła może być pomocna w leczeniu krwawień z nosa i płuc czy w nadmiernych krwawieniach miesiączkowych; działa także korzystnie w miażdżycy.

Ziele to ma również słabe działanie moczopędne.

Warto pamiętać, że dzięki niewielkim dawkom pektyny i wiskotosyny, jemioła stymuluje układ odpornościowy.

W badaniach doświadczalnych wykazano, iż wyciągi jemioły wstrzyknięte do guza nowotworowego hamują jego wzrost i niszczą komórki nowotworowe.

Leczenie jemiołą należy uzgodnić z lekarzem.

Przepisy stosowania

Uwaga! Należy mieć świadomość, że przedawkowanie preparatów jemioły może spowodować wystąpienie objawów zatrucia takich jak: wymioty, drgawki, krwawe biegunki, maja­czenia. Dlatego ich stosowanie powinno być ostrożne i zgodne z zaleceniami.

Wyciągi z jemioły należy przyrządzać na zimno.

MACERAT. Przygotowujemy go w naczyniu, w którym umieszczany 2 łyżki suszonego ziela. Do środka wlewamy szklankę przegotowanej i ostudzonej wody. Następnie naczynie odstawiamy na kilkanaście godzin. Po przecedzeniu pijemy w 2-3 porcjach w przypadkach nadciśnienia tętniczego czy krwawień z nosa lub narządu rodnego.

NALEWKA. W naczyniu umieszczamy 100 g ziela jemioły i zalewany je 0,5 litrem spirytusu 70-procentowego. Całość zostawiamy na tydzień. Pijemy po 20-30 kropli na kieliszek wody, 2-3 razy dziennie.

WINO Z JEMIOŁĄ. Kuracja tego typu winem jest polecana w przypadku nadciśnienia tętniczego codziennie przez 14 dni. Żeby je przygotować, 40g świeżych liści jemioły zalewamy litrem białego wina i odstawiamy na ok. 10 dni. W tym okresie należy wino co pewien czas mieszać. Kończymy procedurę przygotowania przecedzeniem wina. Tego typu wino z jemiołą pijemy po kieliszku (ok. 50 ml) 2 razy dziennie przed posiłkami.

MIESZANKI. W leczeniu nadciśnienia tętniczego warto łączyć jemiołę z arniką, owocami głogu, konwalią, kozłkiem lekarskim oraz kasztanowcem.

Jemioła wchodzi w skład mieszanek produkowanych przez przemysł o nazwach CARDIOSAN, SKLEROSAN. Wyciąg wchodzi w skład kropli NEOCARDINA oraz INTRACTUM VISCI. U kobiet w zaburzeniach okresu przekwitania zalecana jest mieszanka KLIMAKTOGRAN, która również zawiera jemiołę. Niemiecki preparat ISCADOR z jemioły zebranej z jabłoni, dębów i sosen, bywa używany w przypadkach nieoperacyjnych nowotworów. Z kolei PLENOSOL, także niemiecki preparat, stosuje się w zesztywniającym zapaleniu kręgosłupa, a także w chorobach zwyrodnieniowych stawów. Pomocniczo jest stosowany też w chorobie nowotworowej. ISCADOR, PLENOSOL, a także HELIXOR i EURIXOR stosuje się w leczeniu guzów i przewlekłych zapaleniach stawów ze względu na pochodzące z jemioły pektyny.

Zbiór i konserwacja

Do zbioru jemioły należy użyć najlepiej długi kijem z sekatorem. Ze względów bezpieczeństwa odradza się wspinaczki po drzewach. Zbierać można również przy wyrębie drzew. Jemiołę zrywamy w okresie od jesieni do wiosny - jest to o tyle ważne, że od okresu zbioru zależy siła działania wyciągów z tego ziela. Zbieramy pędy, których średnica nie przekracza pół centymetra.

Suszenie powinno odbywać się powoli na powietrzu lub w suszarniach w temperaturze do 25°C. Po wysuszeniu przechowujemy jemiołę w workach lub pudełkach.

Substancje lecznicze

W jemiole obecne są wiskotoksyny, lektyny, flawonoidy, alkohole cukrowe (mannitol, mioinozytol, ponitol i wiskumitol), aminy, fitosterole, trójterpeny i kwasy organiczne m.in. kwas kawowy, związki śluzowe, a z soli mineralnych przede wszystkim związki potasu i wapnia.

Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT