Nadchodzi sezon urlopów i wyjazdów zagranicznych. Co trzeba wiedzieć, jeśli szykujemy się do podróży samolotem? Komu nie wolno latać? Czy można latać samolotem w ciąży?
Podczas lotu wraz ze wzrostem wysokości maleje ciśnienie parcjalne tlenu i spada wysycenie tlenem hemoglobiny nawet o 10 proc. Organizm dla wyrównania tych zaburzeń zwiększa częstość bicia serca i ilość oddechów oraz podnosi ciśnienie w krążeniu płucnym. Ludzie z wydolnym układem krążenia i oddychania nie mają z tym problemu, ale cierpiący na astmę i niewydolność serca mogą mieć gorsze samopoczucie i symptomy zaostrzenia choroby.
Dlatego chorzy, mając wzgląd na własne bezpieczeństwo, powinni stale pamiętać o trzymaniu ze sobą w osobistym podręcznym bagażu tych leków, które stosują w razie zaostrzenia dolegliwości. Nie zostawiajmy ich więc w walizkach oddawanych na bagaż nawet jeśli lot nie ma być długi.
Kto powinien unikać samolotu?
Przeciwwskazaniem do podróżowania samolotem jest:
Wielogodzinna podróż samolotem w niewygodnej pozycji sprzyja też zastojom krwi w żyłach kończyn dolnych. U osób ze skłonnością do żylaków może dochodzić do zakrzepicy w żyłach i dolegliwości z tym związanych. Objawy procesu zapalnego, który rozwinie się w żyłach, mogą wystąpić już po kilku godzinach lotu albo dopiero po kilku dniach. Dlatego osoby ze skłonnością do zastoju żylnego, żylaków i zapaleń żył nie powinny zostawać dłuższy czas w bezruchu. Dla przywrócenia normalnego krążenia krwi powinny w czasie lotu przynajmniej na chwilę wstać i przejść kilka kroków. Warto też skonsultować się w tej sprawie z lekarzem, który może zalecić preparaty zapobiegające zakrzepianiu się krwi w żyłach.