Jest wiele substancji chemicznych, leków i roślin, które, stosowane zewnętrznie lub podawane doustnie, powodują nadwrażliwość skóry na działanie promieni ultrafioletowych (zwłaszcza UVA o długości fali 320-400 nm). Po ich spożyciu lub zastosowaniu zewnętrznym, a następnie po wystawieniu skóry na działanie słońca - bardzo szybko występuje rumień, czyli bolesne intensywne zaczerwienienie skóry, które przypomina oparzenie, czasem towarzyszy mu obrzęk i pojawiają się pęcherze.
Do leków tak uwrażliwiających skórę na słońce należą:
A oto jeszcze inne grupy leków powodujących nadwrażliwość skóry na działanie promieni ultrafioletowych. Należą do nich:
Również wiele środków antyseptycznych dodawanych do kosmetyków, olejki eteryczne (jak bergamotowy, cedrowy, z drzewa sandałowego oraz z roślin cytrusowych), także uwrażliwiają skórę na promieniowanie ultrafioletowe.
Barwniki, jak fluresceina, czerwień bengalska, błękit toluidyny i błękit metylenu oraz pochodne destylacji węgla zawierające antracen, fenantren i pochodne fenolowe także powodują nadmierną wrażliwość skóry na promieniowanie UV.
Kto stosuje wymienione leki, w zasadzie nie powinien się opalać, a w każdym razie powinien czynić to bardzo ostrożnie. Idąc na plażę nie należy też stosować kosmetyków, bo efekt może być przeciwny do oczekiwanego.