Drożdżyca: jak stwierdzić i jak leczyć? | Ochoroba.pl
13.06.2021 Dziś imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana


Porady

Drożdżyca: jak stwierdzić i jak leczyć?

kobieta lekarz specjalista

Czym są drożdżaki?

Drożdżaki są drobnoustrojami, które normalnie żyją w niewielkich ilościach na skórze i błonach śluzowych nie wywołując żadnych zmian. Do zakażeń nimi dochodzi, kiedy zostanie zaburzona równowaga w organizmie i następuje spadek odporności.

 

Zakażeniom tymi drobnoustrojami sprzyja przewlekłe leczenie antybiotykami, lekami immunosupresyjnymi, np. w chorobach wzrostowych, czy leczenie kortykosterydami jak np. enkortonem. Zakażeniom drożdżakami sprzyjają także niedobory witamin, zwłaszcza z grupy B, otyłość, cukrzyca i zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Często dochodzi do zakażeń drożdżakami u ludzi z nadmierną potliwością lub stale zawodowo narażonych na moczenie rąk, jak np. przy praniu, zmywaniu, obieraniu jarzyn, czy w związku z wykonywanym zawodem w przemyśle cukrowniczym i przetwórstwie owocowo-warzywnym itp.

Zakażenia te mogą występować na błonach śluzowych, w kącikach ust, między palcami rąk i nóg, mogą obejmować wały i płytki paznokciowe, a także włosy (tzw. łupież pstry).

Jak stwierdzić, czy to zakażenie drożdżakami?

Drożdżaki atakują błony śluzowe. Zakażenia mają postać białych plam, jakby nałożonych na błony śluzowe, przypominających ścięte mleko. Czasem mogą się one zlewać i towarzyszy im stan zapalny, ból i pieczenie.

Najczęściej takie zmiany występują w jamie ustnej lub na narządach rodnych. Zakażenia występujące na sromie i w pochwie określa się mianem upławów. Szczególnie często zmiany takie występują u chorych na cukrzycę i u kobiet w ciąży. Często mogą być pierwszym objawem cukrzycy. Nierzadko zakażenie to występuje u kobiet po leczeniu antybiotykami z powodu innych schorzeń. Dzisiaj, kiedy dostępne są bardzo skuteczne leki na drożdżaki, jak np. diflucan, wystarczy przyjąć jedną tabletkę leku, aby zmiany ustąpiły.

O drożdżakach i drożdżach spożywczych

W przypadku podejrzeń występowania u siebie zakażeń drożdżaków, należy udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie środkami przeciwdrożdżakowymi.

Warto jednak mimo wszystko wiedzieć, że skłonność do zakażeń drożdżakami jest mocno związana z niedoborem witamin z grupy B. Bogatym źródłem tych witamin są dobrze wszystkim znane drożdże spożywcze i zakażenia drożdżakami mogą być nimi leczone.

Trzeba jednak pamiętać, że korzystny efekt leczniczy uzyskuje się tylko wtedy, gdy drożdże te będziemy spożywać przetworzone (zabite) przez sparzenie wrzącym mlekiem czy wyprażenie na patelni. Jeśli zapomnimy o tym, spożycie dużych ilości żywych drożdży spowoduje ubytek w naszym organizmie witaminy B, bo będą one same wykorzystywać te witaminy dla swojego rozwoju.

W sklepach ze zdrową żywnością i aptekach można kupić spreparowane drożdżaki o nazwie Levitan.

Warto pamiętać o uzupełnieniu niedoborów witamin z grupy B, aby ustrzec się nawrotów tego schorzenia.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT