Pozytywne działanie słońca | Ochoroba.pl
08.12.2021 Dziś imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza


Porady

Pozytywne działanie słońca

słońce lato witamina D wapń.jpg

Jest stare powiedzenie: "Tam, gdzie nie zagląda słońce, tam musi przychodzić lekarz". Często słyszy się o niebezpieczeństwie nadmiernego opalania. Zapominamy przy tym, że słońce jest potrzebne dla zdrowia. 

Wiele mówi się o niebezpieczeństwach płynących z nadmiernie długiego i intensywnego opalania się.  Opalając się z pewnością należy zadbać o zabezpieczenie skóry przed szkodliwym promieniowaniem. Nie trzeba jednak zapominać, że promieniowanie słoneczne odgrywa korzystną rolę w regulacji wielu funkcji organizmu, przede wszystkim przemiany wapnia.

Ludzie, którzy z powodu długotrwałego przebywania w zamkniętych pomieszczeniach nie wychodzą na słońce, mają kłopoty z kośćmi, łatwo u nich rozwija się osteoporoza i może dochodzić do złamań.

Zawarte w promieniach słonecznych promieniowanie UV nie tylko sprzyja powstawaniu opalenizny, ale również:

  • korzystnie wpływa na odporność organizmu,
  • pobudza wytwarzanie białych i czerwonych ciałek krwi,
  • wzmaga procesy oddychania tkankowego i przemiany materii,
  • a także zmniejsza reakcje alergiczne.

Promieniowanie UV sprzyja też samooczyszczaniu się powietrza oraz powoduje jego jonizację.

Słońce a witamina D

Pod wpływem słońca następuje w skórze przekształcenie nieczynnej witaminy D w postać aktywną biologicznie.

Niektórzy uczeni uważają, że dla wyprodukowania odpowiedniej ilości aktywnej witaminy D u zdrowego człowieka wystarcza codzienna 15 minutowa kąpiel słoneczna całego ciała. Z kolei człowiek w ubraniu powinien wychodzić na spacer w dni słoneczne na 1 godzinę, aby organizmowi dostarczyć odpowiedniej ilości witaminy D.

Dla dzieci

Witamina D określana też jest jako przeciwkrzywicza, ponieważ przy niedobrze tej witaminy u dzieci rozwija się krzywica. Pamiętać jednak trzeba, że kąpiele słoneczne u dzieci powinny trwać znacznie krócej niż u dorosłych.

Można wprawdzie witaminę D dostarczać do organizmu w postaci kapsułek, lecz ich nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia. Dlatego podawanie tej witaminy powinno być uzgodnione z lekarzem. Codzienny spacer jest więc dużo prostszym sposobem.

Słońce umila życie

Nie można nie docenić znaczenia słońca dla stanu naszego samopoczucia. Warto pamiętać, że spacery w dni słoneczne przynoszą poprawę nastroju i rozładowują stres. Pod wpływem promieni słonecznych nasz organizm mobilizuje się. Zauważono na przykład, że u osób cierpiących na depresję kąpiele słoneczne pozwalają znacznie szybciej uzyskać poprawę stanu zdrowia.

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT