Fizjologia ciąży | Ochoroba.pl
13.06.2021 Dziś imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana


Ciąża

Fizjologia ciąży

fizjologia ciąży, zmiany w organiźmie kobiety, ciało kobiety

Jesteś w ciąży? Sprawdź, jakie następują zmiany w Twoim organizmie.

 

Od momentu ujrzenia pozytywnego wyniku testu ciążowego do chwili rozwiązania mija 9 miesięcy, w trakcie których zmienia się organizm kobiety a także rośnie i rozwija się płód. Prawidłowe postępowania w czasie ciąży i odpowiednia diagnostyka pozwalają cieszyć się z chwili narodzin. W późniejszym okresie owocują harmonijnym wzrastaniem dziecka. Odpowiednie prowadzenia ciąży służy także i matce, której łatwiej jest powrócić do formy sprzed ciąży.

Generalnie organizm matki dostosowuje się do zmian, które uwarunkowane są rozwojem płodu a także przystosowuje do odżywiania dziecka w okresie ciąży, podczas porodu i po porodzie. Organiczne i psychiczne zmiany spowodowane są działaniem hormonów łożyska i płodu.

Największe zmiany dotyczą macicy, która z 60g powiększa się do 1kg, przy czym w pierwszej połowie ciąży następuje aktywny wzrost i powiększanie się komórek mięśniowych macicy. W drugiej połowie ciąży rozrastanie się macicy jest bierne i następuje w skutek wzrostu płodu.

W czasie ciąży zmienia się także kształt macicy. Na początku macica ma kształt gruszki, w 12 tygodniu ma kształt spłaszczonej kuli, a od 13 tygodnia wygląda jak stojące na czubku jajo.

Uwodnienie organizmu ciężarnej zwiększa się o 6-7l. Zwiększa się objętość wewnątrznaczyniowa i międzykomórkowa, natomi,ast objętość płynów wewnątrz komórek nie zwiększa się. Zjawisko zwiększonego uwodnienia przyczynia się także do rozcieńczenia krwi u ciężarnych, ponieważ osocza jest dużo więcej niż krwinek czerwonych.

Pojemność minutowa serca osiąga maksimum w 32 tygodniu ciąży - 6litrów/minutę. Przyczyny tego zjawiska to:

  • - zwiększona częstotliwości pracy serca z 70 do 85 uderzeń na minutę
  • - spadający opór naczyniowy

Czynność nerek również ulega zmianie, powiększa się przepływ nerkowy, ponieważ większa jest objętość krwi krążącej. W wyniku działania progesteronu od 10 tygodnia ciąży poszerzają się kielichy, miedniczki nerkowe i moczowody, bardziej po stronie prawej, co może sprzyjać wstępowaniu drobnoustrojów i występowaniu zakażeń układu moczowego.

W wyniku zwiększonej pojemności wdechowej i objętości oddechowej zwiększa się także pojemność minutowa płuc aż o 40 proc. U co drugiej kobiety w ciąży występuje duszność wysiłkowa, a u 20 proc. także spoczynkowa.

Takie zmiany przygotowują kobietę do utrzymania ciąży, w czasie, kiedy organizm matki adaptuje się do ?bycia w ciąży" zapłodniona komórka przechodzi szereg przekształceń, by stać się płodem a płód ewoluuje, aby móc bezpiecznie przyjść na świat.

Joanna SkłodowskaNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT