Miód nie dla niemowląt | Ochoroba.pl
13.08.2022 Dziś imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy


Artykuły

Miód nie dla niemowląt

dziecko ramię matki niemowlę

Czy wiesz, że Twoje dziecko nie powinno spożywać miodu?

 

Miód jest znany ze swoich antybakteryjnych i przeciwzapalnych właściwości. Spożycie miodu jest więc zalecane przez specjalistów zajmujących się żywieniem zarówno dzieciom jak i osobom starszym. Nie dotyczy to jednak dzieci poniżej 12 miesiąca życia, dla których miód stanowi poważne zagrożenie.

Botulinizm

Spożycie występującej w miodzie bakterii Clostridium botulinum może spowodować u niemowląt (poniżej pierwszego roku życia) ciężką chorobę zwaną botulinizmem (niekiedy dla określenia tej choroby używa się również określenia ?botulizm"). Chorobę tę powodują przetrwalniki bakterii przedostające się do organizmu niemowlęcia i rozwijające w nim komórki bakteryjne. Te z kolei namnażają się w jelitach i uwalniają toksyny. Choć stężenie przetrwalników Clostridium Botulinum w miodzie jest niewielkie, szczególnie narażone na tego typu zatrucie są niemowlęta. Powodem jest nie rozwinięta jeszcze flora jelitowa, która jest zbyt słaba, by zwalczyć bakterie rozwijające się w układzie pokarmowym.

Botulinizm niemowlęcy może skutkować paraliżem ramion, nóg lub tułowia. W ciężkich przypadkach zatruć może nawet dojść śmierci. Zdarza się to w 10-25 proc. przypadków z powodu niewydolności oddechowej, powiązanego z tym zapalenia płuc czy zatrzymania akcji serca.

Objawy choroby

W przypadku botulinizmu niemowlęcego wszystko zależy od organizmu niemowlęcia. Przeważnie mija kilka dni (do tygodnia) zanim pojawią się pierwsze objawy choroby. Są to:

  • zaburzenia widzenia,
  • trudności w przełykaniu,
  • wymioty i biegunka,
  • zatwardzenie,
  • wątle ramiona i nogi,
  • brak łaknienia,
  • ciągle zmęczenie (letarg),
  • ciężki oddech.

W przypadku wystąpienia podobnych objawów u naszego dziecka, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jak zapobiegać botulizmowi i jak go leczyć?

Należy przede wszystkim nie narażać dzieci na zatrucie poprzez dosładzanie miodem podawanego im pokarmu.

W Irlandii wynaleziono lek, który podaje się w celu zwalczania toksyn. Ponadto w przypadku zatruć stosuje się leczenie samych objawów, na przykład wentylację płuc w przypadku niewydolności oddechowej. Wynaleziona została szczepionkę przeciwko botulinizmowi, jednak zdania co do jej skuteczności są podzielone, ze względu na wiele efektów ubocznych.

Nie tylko botulinizm

- Również z innych powodów miód nie jest zalecany dzieciom poniżej 12 miesiąca życia - mówi dietetyk Aneta Czerwonogrodzka z Kliniki Pediatrii i Endokrynologii Szpitala Dziecięcego w Warszawie. - Ma on silne działanie alergiczne i może niestety uczulać. Poza tym jest źródłem cukrów prostych, do których lepiej jest dziecka w tym wieku jeszcze nie przyzwyczajać. Dosładzanie miodem posiłków dla dzieci przyzwyczaja je do słodkiego smaku i może skutkować w przyszłości nawykiem słodzenia. Pamiętajmy również, że miód ma wysoką ilość kalorii i spożycie go może stanowić zbędny naddatek energetyczny i powodować nadmierny przyrost masy ciała u dzieci, prowadząc do nadwagi. Zbyt dużo cukrów prostych, a za mało tłuszczy w diecie dziecka, może poza tym stać się powodem przewlekłych biegunek tzw. biegunek pędraków. Występują one u dzieci w wieku od szóstego miesiąca do piątego roku życia.

Ponadto spożycie tych węglowodanów skutkuje szybkim wzrostem poziomu glukozy we krwi i równie szybkim jego spadkiem. Wywoływać to może, także u starszych dzieci, rozdrażnienie, pobudzenie i płaczliwość.

 


 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT