Grillowanie: jak zdrowo piec na grillu | Ochoroba.pl
14.05.2021 Dziś imieniny Bonifacego, Julity, Macieja


Zdrowe żywienie

Grillowanie: jak zdrowo piec na grillu

grill szaszłyki.jpg

Wakacje odeszły w cień, ale efekty letniego grillowania mogą dać nam we znaki przez wiele miesięcy. W grillowanych potrawach obecne są substancje niebezpieczne dla zdrowia. Czy wiesz jak prawidłowo grillować by się ich wystrzec?

 

W ciągu ostatnich lat grillowanie stało się ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu przez Polaków. Niewiele osób wie jednak o szkodliwych substancjach obecnych w grillowanych potrawach (benzopiren, akrylamid czy cała gama wolnych rodników i nadtlenków). Część z nich ma niestety działanie rakotwórcze. Zastosowanie jednak podczas grillowania pewnych prostych zasad, może zmniejszyć szkodliwość takiej obróbki termicznej pożywienia.

Zalecenia techniczne

 • Do grillowania powinniśmy używać jedynie węgla drzewnego (brykietu).
 • Jako podpałki zawsze używajmy naturalnych substancji, spalających się całkowicie, bez wydzielania jakichkolwiek zapachów.
 • Do grilla nie należy dodawać drewna iglastego czy samych igieł lub szyszek, ponieważ zawierają żywicę. Jej spalanie powoduje powstawanie szkodliwych związków. Nie należy również używać drewna lub papieru, gdyż zawierają one często dodatek lakierów lub farby drukarskiej.

 • Obserwujemy podpalony brykiet: kiedy pokryje się szarym popiołem, wówczas możemy rozpocząć grillowanie.
 • Aby sprawdzić czy temperatura żaru jest odpowiednia można wykonać test. Należy przybliżyć dłoń ponad płomień. Jeżeli wytrzymamy 3-4 sekundy oznacza to, że grill jest dobrze rozgrzany; jeżeli tylko 1 sekundę, wiemy wtedy, że temperatura jest za wysoka.
 • Należy stosować aluminiowe tacki - perforowane lub specjalnie żłobione. Zapewniają one, że każdy produkt zawierający tłuszcz, jest oddzielony od żaru. Tacki pozwalają wyizolować uciekający z mięsa tłuszcz, który zbiera się w rowkach. Jeśli nie położymy tacki, palący się tłuszcz ściekać będzie bezpośrednio do paleniska i tam palić się, co spowoduje wydzielanie się szkodliwych substancji (tworzy się szkodliwy benzo(a)piren). Substancje te z powrotem osadzają się na przyrządzanym mięsie.

Uwagi kulinarne

Najlepszymi produktami do grillowania są chude gatunki mięs (drób, cielęcina, chude kawałki wołowiny) i ryby.

 • Nie powinniśmy smarować olejem czy innymi tłuszczami mięsa przeznaczonego do grillowania.
 • Nie pieczemy mięsa na otwartym płomieniu ognia.
 • Grillujmy potrawy w niższej temperaturze przez dłuższy czas.
 • Unikajmy zbyt wysuszonego mięsa z grilla, ponieważ jest ono ciężkostrawne i nie ma praktycznie wartości odżywczej.
 • Nie spożywajmy jednak też mięsa niedopieczonego, ponieważ może to powodować groźne zatrucie bakteriami, np. Yersinia. Potrzebny jest w tym względzie zdrowy umiar!
 • Nie należy jeść produktów spalonych i przypalonych. W powłoce węglowej gromadzą się substancje są rakotwórcze;
 • Do każdej potrawy grillowanej powinniśmy zjeść odpowiednią porcję warzyw, najlepiej surowych w postaci sałatek. Zawarte w nich substancje - antyoksydanty zniwelują działanie szkodliwych wolnych rodników.

Podczas grillowania obowiązuje złota zasada umiaru. Nie powinniśmy przejadać się. Uważa się, że odpowiednia dla każdego porcja mięsa czy ryby jest taka jak jego własna część wewnętrzna dłoni (ale bez palców). Resztę talerza powinny wypełnić sałatki. Spożywanie alkoholu w połączeniu z pieczonym jedzeniem tworzy ciężkostrawną mieszankę dla naszego żołądka i wątroby. Takie biesiadowanie może skończyć się dla nas biegunką, zaparciami, wzdęciami lub zgagą.

Warto też pamiętać, że grillowanie powinno być jedynie sposobem na urozmaiceniem naszej diety, a nie codziennym czy weekendowym rytuałem.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT