Spalanie kalorii: dlaczego tyję? | Ochoroba.pl
13.06.2021 Dziś imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana


Ćwiczenia

Spalanie kalorii: dlaczego tyję?

rower

Lubisz przekąski? Sprawdź ile minut marszu lub jazdy na rowerze będziesz potrzebować by spalić kalorie po zjedzeniu ulubionego cukierka, pączka czy wypiciu puszki Coli.

 

Autor: Marta Kielak, dietetyk

Objadanie się ciastkami podczas ulubionego serialu czy chrupanie chipsów w czasie emocjonującego meczu, zdarza się każdemu. Konsekwencją takich nawyków mogą być wciąż powiększające się fałdki tłuszczu. Małe, z pozoru niewinne przyjemności, są zgubą dla naszej szczupłej sylwetki. Kilka cukierków w ciągu dnia, butelka słodkiego napoju gazowanego, słodka bułka kupiona na przystanku, niezauważalnie trafiają do naszego żołądka. Stałe przekąszanie czegoś na boku może w skali całego roku owocować nawet kilku kilogramowym przyrostem masy ciała.

Przekąszanie tuczy

Najczęściej takie niekontrolowane przekąski zdarzają się nam podczas oglądania telewizji, pracy przy komputerze lub imprez. Bywa również, że podczas wizyty w kinie podczas półtoragodzinnego seansu znika cały kubełek popcornu i litrowa coca-cola. Podczas gdy nasza uwaga skupiona jest na innej czynności (oglądanie telewizji, rozmowa przez telefon czy praca przy komputerze) nie doświadczamy uczucia sytości i możemy wchłonąć nieograniczone ilości pożywienia.

Problem pojawia się jeśli wprowadzone ilości jedzenia, są zbyt duże w stosunku do zapotrzebowania naszego organizmu. Szczególnie dotyczy to osób mających siedzący tryb życia ponieważ ich aktywność ruchowa jest zazwyczaj zdecydowanie za mała.

Nie odkładaj energii

Jeśli nadmiar zjedzonej energii pochodzącej z przekąsek nie zostanie przez nas ?spalony", będzie on odłożony w postaci tkanki tłuszczowej. Co zrobić by przez zamiłowanie do przekąsek, nie utyć? Najprostszym sposobem jest zwiększenie aktywności i spalenie nadmiaru energii. Dla nie lubiących intensywnego ruchu, najłagodniejszym sposobem spalenia nadmiaru kalorii będzie długi spacer.

Pamiętajmy, że osoby z prawidłową masą ciała też powinny dbać o swój sposób jedzenia. Nie oznacza to, że należy wyrzec się już na zawsze słodyczy i wszelkich smakowitości. Jeśli już spożyjemy taki produkt, powinniśmy zrobić wszystko by zużyć zawarte w nim puste kalorie, czyli po prostu ruszyć się z fotela.

Sztanga? Niekoniecznie

Każdy powinien znaleźć odpowiednią dla siebie aktywność fizyczną, którą może wprowadzić w codzienne życie. Nie dla wszystkich zalecane jest bieganie czy ćwiczenia na siłowni. Osobom, które mają problemy ze stawami czy kręgosłupem poleca się nieobciążający ruch, taki jak spacer czy jazda na rowerze.

W poniższych tabelach przedstawiamy ile czasu powinniśmy spacerować lub jeździć na rowerze, aby zniwelować efekt odkładania się tkanki tłuszczowej po spożyciu słodkich i słonych przekąsek.

Słodkie przekąski

Spacer (min.)

Jazda na rowerze (min.)

Czekolada mleczna (tabliczka - 100g)

132

60

Babeczka śmietankowa (1 szt.)

69

32

Baton czekoladowy (1 szt. - 57g)

68

31

Pączek (1 szt.)

59

27

Herbatniki (5 szt.)

52

23

Baton z musli (1 szt. - 43 g)

48

22

Orzeszki w czekoladzie (10 szt.)

25

11

Coca cola (1 szklanka)

25

12

Karmelki (5 szt.)

18

8

Lody śmietankowe (1 kulka)

15

7

 

Słone przekąski

Spacer (min.)

Jazda na rowerze (min.)

Popcorn (100g)

103

47

Paluszki, Solniki (pół paczki - 50g)

47

21

Chipsy ziemniaczane (małe opak. - 25g)

33

15

Orzeszki ziemne (20g)

27

12

Krakersy (5 szt.)

11

5


Drobne aktywności radą na drobne przyjemności

Gdy zdarzy nam się mały dietetyczny grzeszek, postarajmy się również o odpowiednią ?pokutę?. Zrezygnujmy z jazdy autobusem do naszego przystanku, by ostatnie 1-2 przystanki przejść dynamicznym spacerem. W pracy, zrezygnujmy z windy, a przy sprzyjającej pogodzie jak najczęściej korzystajmy z roweru. Drobne aktywności mogą istotnie zmniejszyć negatywne skutki nadużywania przez nas drobnych przyjemności. Zwiększając aktywność zapewnimy sobie utrzymanie stałej masy ciała. Dodatkowo możemy spodziewać się poprawy kondycji fizycznej i samopoczucia.

 

Marta Kielak

Dietetyk
Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT