Leki przeciwalergiczne - jak je stosować? | Ochoroba.pl
13.06.2021 Dziś imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana


Leki

Leki przeciwalergiczne - jak je stosować?

kobieta drzewa zieleń alergia rower.jpg

W leczeniu alergii coraz powszechniej stosuje się leki dostępne bez recepty (tzw. OTC). Kiedy i jak prawidłowo korzystać z tego typu preparatów - radzi farmaceuta.

 

Autor: Małgorzata Nowak, mgr farm. Apteka pod Różami

Wśród leków OTC, te stosowane w chorobach alergicznych stanowią duży procent sprzedawanych preparatów. Bierze się to z częstego występowania tych chorób w społeczeństwie oraz z ich przewlekłego charakteru. Dostępność preparatów przeciwalergicznych bez recepty należy ocenić pozytywnie, ponieważ brak leczenia alergii może być groźny dla zdrowia. Jak zawsze są jednak pewne "ale". Powinniśmy wiedzieć, jak mądrze korzystać z tego typu leków.

Leczenie alergii

Nie leczona alergia prowadzi do poważnych, nawet zagrażających życiu zmian w organizmie. Znaczna część osób z chorobą alergiczną zapada w jakimś okresie choroby na astmę. Stąd ważne jest, aby nie bagatelizować objawów alergii.

Najczęstszymi objawami alergii są:

 • świąd (swędzenie)
 • pokrzywka
 • łzawienie
 • katar
 • kaszel
 • obrzęki czy duszności.

W przypadku chorób alergicznych kluczowym zagadnieniem jest określenie alergenu uczulającego - czynnika wywołującego chorobę alergiczną. W tym przypadku należy wykonać specjalne testy. Jeśli podejrzewamy u siebie alergię, powinniśmy przede wszystkim udać się do alergologa i wykonać odpowiednie testy.

Najważniejszym sposobem leczenia alergii jest unikanie alergenu, (czyli substancji uczulającej), używanie właściwych kosmetyków, luźnej i naturalnej odzieży, stosowanie właściwej diety. Inną skuteczną metodą unikania objawów uczulenia jest zastosowanie odczulania, czyli zapobiegania rozwojowi alergii poprzez wpływ na układ odpornościowy. Zajmują się tym lekarze alergolodzy.

W leczeniu alergii stosuję się tzw. leki przeciwhistaminowe. Leki te nie tylko usuwają doraźne objawy alergii, ale również hamują rozwój choroby alergicznej i zapobiegają jej niebezpiecznym następstwom (należy do nich tzw. marsz alergiczny prowadzący do astmy). Większość z tych preparatów jest dostępnych bez recepty. Ich długotrwałe stosowanie powinniśmy uzgodnić z lekarzem, u którego leczymy naszą alergię.

Tego typu leki przeciwalergiczne warto stosować również w przypadku pojawienia się większości z objawów alergii (swędzenie, pokrzywka itd.) w celu ustąpienia tych objawów.

Poza tym leki przeciwalergiczne dostępne bez recepty skutecznie usuwają lub łagodzą objawy całorocznych alergii takich jak:

 • katar sienny,
 • kichanie,
 • zapalenie spojówek,
 • poparzenie słoneczne,
 • ugryzienia owadów.

We właściwym doborze takiego leku pomoże nam farmaceuta, a jeśli korzystamy z Internetu w celu dokonania zakupu, możemy pomóc sobie kierując się kategoryzacją leków na stronie i podanym opisem (w większości aptek możemy też dopytać farmaceutę za pomocą maila).

Czy stosować leki bez recepty?

Należy podkreślić, że samoleczenie alergii jest korzystne wtedy, gdy jego zasady określi lekarz, a również wtedy gdy są one stosowane doraźnie, przez krótki okres czasu. Znaczy to, że jako pacjenci bez rady lekarza nie powinniśmy decydować się samodzielnie na długotrwałą kurację lekami dostępnymi bez recepty. Nie powinniśmy jednak obawiać się korzystać z nich, jeśli akurat mamy taką potrzebę (np. dopadł nas alergiczny katar, zostaliśmy użądleni przez pszczołę itd.). Tego typu leki pozwolą zneutralizować uciążliwe objawy.

Uwaga! Przed zastosowanie leku należy zapoznać się z jego ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zagrożenia

Stosując leki bez recepty - nie tylko leki przeciwalergiczne - powinniśmy zdawać sobie sprawę z zagrożeń. Coraz więcej leków bez recepty dostępnych jest nie tylko w aptekach, ale w sklepach, supermarketach i na stacjach benzynowych. Należy pamiętać, że takie miejsca wykluczają możliwość przekazywania fachowej porady przez farmaceutę. Powszechnie wiadomo, że wzrost zużycia leków zwiększa ryzyko występowania różnego rodzaju nietolerancji i alergii polekowych.

Jak pokazują badania w decyzji o zakupie leków OTC pacjenci opierają się przede wszystkim na reklamie, w drugiej kolejności na opinii farmaceuty lub opinii lekarza. Stąd każdy farmaceuta powinien rzetelnie informować pacjentów o korzyściach i niebezpieczeństwach wynikających ze stosowania leków OTC. Dlatego jako pacjenci mamy prawo wymagać od lekarzy i farmaceutów objaśnienia stosowania tego typu leków. Nie powinniśmy też kierować się jedynie reklamą. Lepiej każdorazowo spytać farmaceuty o najlepszy dla nas preparat. Dotyczy to zarówno leków przeciwalergicznych jak i wszelkich leków bez recepty.

 

Małgorzata Nowak mgr farm.

Apteka pod Różami

www.aptekawsieci.plNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT