Działanie wysokiej temperatury na tkanki może mieć różne skutki, w zależności od czasu trwania oddziaływania i rodzaju substancji, która spowodowała oparzenie.
Oparzenia są to zmiany wywołane działaniem wysokiej temperatury. Dochodzi do zaniku i martwicy naczyń krwionośnych, co skutkuje pojawieniem się zmian na skórze. Zmiany w naczyniach prowadzą do wzmożonej przepuszczalności naczyń i utraty osocza ? a wraz z nim ? jonów zawartych we krwi.
Klasyfikacja oparzeń
Nasilenie zmian zależy od wysokości temperatury oraz czasu kontaktu czynników termicznych ze skórą. Oparzenia I stopnia dotyczą wyłącznie naskórka, czyli najbardziej powierzchownej części skóry. Pojawia się zaczerwienienie i obrzęka oparzonego miejsca, które ustępują po kilku dniach bez pozostawiania śladów. W oparzeniu II stopnia dochodzi do powstania pęcherzy, które goją się w ciągu kilku tygodni. Oparzenia I i II stopnia są najczęściej wywołane przez gorące płyny przy krótkim kontakcie ze skórą. Oparzenia III stopnia dotyczą całej skóry, ale mogą także dotyczyć mięśni i kości. Na skórze pojawiają się zmiany martwicze, które powodują trudnogojące się ubytki skóry i blizny. Oparzenia III stopnia są wywołane przez płonące gazy i rozpalone metale. Oparzenia II i III stopnia obejmujące więcej niż 1/3 skóry są groźne dla życia.
Leczenie