Dżuma | Ochoroba.pl
21.09.2021 Dziś imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca


Dżuma

Ta bardzo niebezpieczna choroba bakteryjna nie występuje w naszym klimacie. O szczepieniach powinny jednak pamiętać osoby udające się w egzotyczne podróże.

Dżuma jest jedną z najgroźniejszych chorób bakteryjnych. Czynnikiem wywołującym dżumę jest pałeczka Yersinia pestis. Najwięcej przypadków dżumy notuje się w Wietnamie, Birmie, Brazylii, Kenii. Dżuma należy do chorób pierwotnie odzwierzęcych. Wśród zwierząt, głównie gryzoni, które stanowią rezerwuar bakterii, szerzy się za pośrednictwem pcheł. Dla ludzi groźne są zakażone szczury, wiewiórki, z których zakażenia na człowieka przenosi pchła.
 
Rozwój objawów

Po wtargnięciu do organizmu drobnoustroje wywołują przede wszystkim zmiany w okolicznych węzłach i naczyniach chłonnych. Rozsiew przez krew może spowodować zmiany w innych narządach (płuca, mózg). W postaci dymieniczej (zajęte są węzły chłonne) po 2-8-dniowym okresie wylęgania choroba rozpoczyna się gorączką, dreszczami, osłabieniem i bólami głowy. Od początku choroby lub po kilku godzinach pojawiają się bolesne powiększenia węzłów chłonnych, najczęściej pachwinowych, pachowych i szyjnych. Powiększone węzły stopniowo rozmiękają, przez przetoki wydala się treść ropna. W przypadkach pomyślnych następuje stopniowa poprawa stanu chorego, temperatura ciała normalizuje się. W ciężkich przypadkach choroba kończy się zgonem w ciągu 2-4 dni od zachorowania. Pałeczki dżumy mogą zająć także płuca. Oprócz gorączki i powiększenia węzłów pojawia się wtedy także kaszel, ból w klatce piersiowej, krwioplucie. Chory na postać płucną dżumy jest bardzo zakaźny dla otoczenia.
 
Rozpoznanie i leczenie
 
Rozpoznanie dżumy polega na wykryciu pałeczki dżumy we krwi, plwocinie lub treści ropnej. Leczenie dżumy należy rozpocząć już przy podejrzeniu, nie czekając na wyniki badań. Stosuje się antybiotyki aminoglikozydowe. Duże znaczenie ma leczenie wspomagające. Należy uzupełniać niedobory wodne i elektrolitowe u chorego.

Profilaktyka

Osoby udające się do rejonów występowania dżumy powinny poddać się szczepieniu przeciwko dżumie. W tych rejonach należy zwalczać szczury i pchły przez prowadzenie regularnej deratyzacji i dezynsekcji.

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT