Odmrożenia | Ochoroba.pl
24.05.2025 Dziś imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny


Odmrożenia

Kiedy temperatura spada poniżej 0°C, skóra narażona jest na odmrożenia ? szczególnie wrażliwe są palce, nos i małżowiny uszne. Zmiany mogą ograniczyć się do zaczerwienienia i pieczenia, jednak poważne odmrożenia wywołują nieodwracalną martwicę tkanek.

Odmrożenia są to zmiany wywołane działaniem na skórę temperatury poniżej 0°C. Nasilenie zmian zależy od czasu i miejsca działania zimna. Wskutek działania zimna naczynia krwionośne skóry ulegają obkurczeniu. Krążenie skórne dodatkowo ulega zahamowaniu wskutek uszkodzenia nabłonka pokrywającego naczynia tętnicze, zbijania się płytek krwi i tworzenia zakrzepów. Dochodzi do wynaczynień krwi i odwodnienia.

Czynniki sprzyjające powstawaniu odmrożeń

Czynnikami usposabiającymi do powstania odmrożeń na skórze są:
? upośledzone krążenie krwi w miejscach przylegania skóry do chrząstek lub kości (np. nos, małżowiny uszne) lub na oddalonych od tułowia częściach kończyn (np. palce),
? ucisk zewnętrzny hamujący prawidłowe krążenie (np. ciasne obuwie),
? osobnicza nadwrażliwość na zimno.
Czynnikiem potęgującym działanie zimna i przyspieszającym powstawanie odmrożeń jest wilgoć.

Stopnie odmrożeń

Objawy i zmiany skórne w przypadku odmrożenia sklasyfikowane są ze względu na ciężkość uszkodzeń na cztery stopnie.
? Odmrożenie I stopnia objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i lekkim pieczeniem odmrożonego fragmentu skóry. Zmiany ustępują bez pozostawienia śladu.
? W przypadku odmrożenia II stopnia, na skórze powstają pęcherze, które wolno się goją, ale ustępują bez pozostawienia śladu.
? Odmrożenie III stopnia objawia się pęcherzami, martwicą, trudnogojącymi się owrzodzeniami, niekiedy obejmującymi także mięśnie i kości.
? Jako odmrożenie IV stopnia ocenia się pełną martwicę skóry i tkanek niżej leżących. Może dojść do zakażenia ran i powstania zgorzeli gazowej (gangreny).

Zapobieganie i leczenie

Leczenie odmrożeń I i II stopnia polega na usunięciu czynników utrudniających krążenie (ciasne buty, skarpety, rękawice) i oczyszczeniu skóry. W leczeniu odmrożeń III stopnia zaleca się stosowanie antybiotyków w celu zapobieżeniu zakażeniu oraz preparatów przeciwkrzepliwych, aby uniknąć powstawania zakrzepów.

Profilaktyka odmrożeń polega na ochronie najbardziej narażonych miejsc, unikaniu wilgotnej oraz ciasnej odzieży.




Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT